Без специално отношение към британските банки при Brexit
Страната трябва да остане в общия пазар, иначе фирмите й губят право да оперират в ЕС

Банките, базирани във Великобритания, няма да се ползват със специално отношение при предстоящите преговори за напускане на Европейския съюз, съобщава Bloomberg, позовавайки се на трима неназовани висши представители на британското правителство.
Това сякаш потвърждава опасения на Лондонското сити, че в предстоящата сделка за Brexit, секторът на финансовите услуги може да загуби т.нар. „паспортни права”, позволяващи достъпа до правенето на бизнес в останалите страни членки на ЕС.
Подобна заплаха преди време отправи шефът на Bundesbank и виден член на ЕЦБ – Йенс Вайдман, според когото британските финансови институции могат да изгубят техните „паспортни права”, които им позволяват да оперират свободно на финансовите пазари в Европа, ако страната вземе решение за „твърдо” излизане от ЕС (Hard Brexit).
В съвместно интервю за няколко авторитетни европейски вестници през септември Вайдман посочи, че паспортните права са обвързани с единния пазар и автоматично ще престанат да бъдат прилагани, ако Великобритания не бъде поне част от Европейското икономическо пространство (ЕИП).
„Паспортните права” са от решаващо значение за британските финансови институции, много от които работят от Лондон и предоставят услуги в рамките на ЕС. Тези права елиминират нуждата от индивидуални лицензии, за да оперират в различните европейски държави.
Трябва да се има предвид, че някои британски консерватори имат желание за „твърд” подход за Brexit (Hard Brexit), при който целта е се преустановят всички досегашни търговски връзки с ЕС и да се сложи край на свободното движение между страната и останалите 27 членове на Съюза.
Загуба на паспортните права може да нанесе сериозен удар върху статута на Лондон като център за финансови услуги и в резултат на това редица банкови институции биха обмислили преместване на техните седалища, посочи Йенс Вайдман.
Като значителен финансов център и седалище на важни регулаторни и надзорни органи, Франкфурт е доста атрактивен и би посрещнал новодошлите, отбеляза шефът на Bundesbank, но в същото време допълни, че не очаква масово изселване от Лондон към Франкфурт.
Вайдман предупреди да не се прибързва заключенията, че негативният шок върху икономиката на Великобритания от Brexit се е оказал по-лек от очакваното.
Обединеното кралство все още дори не е подало официална молба за напускане на ЕС, но прекъсването на тесните връзки с ЕС и Германия, на които в момента се радва Великобритания, може да причини сериозно ограничаване на британския икономически растеж.
Според агенция Bloomberg правителството на Тереза Мей няма да има за свой приоритет защитата на британския финансов сектор по време на предстоящите преговори по развода, нито ще настоява за временно споразумение с ЕС за преходен период за този важен за икономиката на страната сектор.