Безплатен обяд ли е P2P кредитирането?
Високата инфлация кара спестителите да насочват пари към високодоходни инвестиции, поемайки повече риск на финансовите пазари
P2P кредитирането или инвестициите чрез него, ако погледнем през призмата на осигуряване на капитала, са една от стабилните и доходни алтернативи през последното десетилетие. Популярността се дължи на високата доходност и на лесното управление на активите. Р2Р платформата позволява на заемодателя да реши кого да финансира. Финтех компанията, която управлява платформата, е посредника при сделките.
Този тип инвестиции навлиза като сериозен дял от портфейла на инвеститорите, в който има още недвижими имоти и земи, депозити, акции и борсово търгувани фондове. Делът му нараства, макар и да е значително по-малък от капиталите насочени към финансови инструменти на регулираните пазари.
Какво е P2P кредитирането?
Но P2P кредитирането не трябва да се разглежда като инвестиционен инструмент, каквото е акция на банка или борсово търгуван фонд във финансовия сектор. То е алтернатива на депозита в банка, която кредитира хора или фирми. Но с тази разлика, че лихвите по кредитите са високи и спредът между кредити и депозити се разпределя между кредитора и получателя. Някои платформи дават свобода да се избира на кого да се предоставят заеми и съответно определят на какъв рисков профил отговаря дадената доходност. Кредиторът има достъп до историята на получателя на парите от обслужването на предишните му заеми, информация за доходи и задлъжнялост.
Другият модел е чрез покупка на вече отпуснати кредити от небанкови финансови компании. Това е най-разпространения начин за P2P кредитиране и той позволява повече гъвкавост по отношение на времето до падежа на кредитите и размера им. Освен това те са минали вече през финансова институция. Не на последно място е възможността за обратно изкупуване, в случай че кредитополучателят спре да плаща по заема си. А това не само е значителен плюс в очите на инвеститорите, но и стои зад „усещането“, че Р2Р кредитирането носи доходност без никакъв риск.
Доходност без риск?
Първо няколко думи за доходността. Чрез водещите платформи в Европа се постига средна възвръщаемост на годишна база над 10%. Диапазонът, в който варират получаваните лихви, е много широк – около 4 – 6% за тези с най-нисък риск до 19 – 20% за тези с най-висок. Само за сравнение, на първата група по доходност отговарят правителствените книжа на САЩ, които са възприети като еталон за нулев риск при доларовите вложения. Около 10% е средногодишната възвръщаемост на американския фондов пазар за последния един век, което пък от своя страна е еталон за високо рискова инвестиция.
Инфлацията в България е изключително висока. В много страни от Източна Европа също. Това кара спестителите да насочват пари към високо доходни инвестиции, поемайки повече риск на финансовите пазари. Същото се отнася и за Р2Р кредитирането. Интересът е висок и се превръща във все по-сериозна алтернатива на депозитите. Парадоксът на високата доходност при много ниския риск има своите обяснения. На първо място е това, че бързите кредити по принцип се облагат с високи лихви. Премахвайки в известна степен посредничеството, се махат и разходи. Втората причина е, че ниският риск всъщност не никак нисък. Тези кредити не са обезпечен заем. Гаранцията, че кредитните оригинатори ще платят главницата по необслужваните заеми, не е само това. При нормални пазарни условия на силен растеж на кредитирането и на сравнително нисък дял на лошите кредити – няма проблеми. Следващата голяма финансова криза ще покаже кое как работи и реално какъв е риска. Зад тези гаранции стои маркетингов трик – лихвата по забавените плащания не винаги се включва в тях; оригинаторите може да събират по-висока лихва; дори има случаи, когато гаранциите не се плащат.
Къде е Р2Р кредитирането като риск/възвръщаемост
Със средна доходност от 8 – 10% и висок риск този тип инвестиционна активност трябва да се съпоставя с акции от циклични индустрии. Разликата с фондовия пазар е в същината на бизнеса с кредитирането. Процентите на доходността са дълго време високи и за разлика от индексите и цените на акциите при тях няма динамика. В това отношение приличат много повече на привилегировани акции с висок дивидент, при които няма съществена динамика в цената и доходността е стабилна. Кредитирането с високите лихвени проценти по този тип заеми позволява да се постигне високата доходност, която дори компенсира няколкото процента на необслужвани заеми. Рисковата компонента ще се прояви, когато икономиката тръгне надолу, а проблемните кредити нагоре.
Спадът на фондовите борси през тази година доведе до нарастване на доходността от дивиденти в сектора на недвижимите имоти. Пазарите отчитат в голяма степен текущата и предстояща преоценка на активи, каквито са жилищата, независимо от възможността им да носят доход. Така се достигна до висока доходност от дивиденти при фондове в недвижими имоти в Европа. Цените на акциите им може да останат ниски още дълго време, като така ще се компенсира инфлацията с големия дивидент, но ще се спечели време и за нормализиране на пазара на недвижими имоти.
Алтернатива също така са и облигациите с висок доход. В Източна Европа може да се намери правителствен дълг с подобна доходност от над 8% в евро. Корпоративният дълг, разбира се, носи повече риск от държавния, но също може да се намерят инструменти с доход до падеж в рамките на 8 – 10%. Една такава емисия са облигациите на Ай Ти Еф Груп, които имат годишен купон от 10% и също са небанкова финансова компания, специализирана в кредитиране. Историята й е почти 10 години и такава емисия прави също, каквото и инвестицията чрез Р2Р-кредитиране. Но значителният плюс за купувача на облигацията спрямо инвестицията в заеми идва от управлението на риска. И докато микрокредитирането носи риска на всеки от получателите на заеми, облигацията носи риска на компанията, но с една уговорка – тя е обезпечена с вземанията по кредити. Всеки от притежателите й ще бъде първи по ред за обезщетяване при евентуален фалит. Така доходност от 8-10% става съпоставима при много по-малък риск. Но не е подходяща за инвестиция от няколко десетки или няколко стотин лева/евро. На облигационния пазар се сключват сделки за десетки и стотици хиляди лева.
Източник: Елана Трейдинг