България бърза да е сред първите с изтеглен нов външен дълг
По неофициална информация служебното правителство вече търси 2 млрд. лв. от международните пазари

Снимка: Съвет на ЕС
Министерството на финансите прави опит да вземе първия си за годината нов външен дълг. Информацията е на „Капитал“ и се базира на данни от брокерите, a пред Economic.bg от пресцентъра на Министерството на финансите не отрекоха, но и не потвърдиха за това.
Ако бъде потвърдена официално информацията, това би била първата емисия дълг на международните пазари от септември месец насам. Пласирането се случи под ръководството на същия служебен финансов министър – Росица Велкова – която успя да продаде дълг за 4.4 млрд. лв. Това бе първото излизане на международни пазари за годината, а тогава освен, че България вече показваше наченки за задълбочаваща се политическа криза – фактор, който обикновено отблъсква инвеститорите – бе започнало и затягане на паричната политика в Европа.
За постигнатата сравнително висока доходност от 4.33% (за краткосрочните 7-годишни облигации) и 4.81% (за дългосрочните 12-годишни облигации) през септември бе обвиняван бившият финансов министър Асен Василев, тъй като не бе пласирал емисията през пролетта, когато условията бяха много по-добри. Служебният кабинет подготвяше и още няколко вътрешни емисии в края на есента, но те бяха отменени заради нисък интерес и незадоволителни резултати.
Сега очевидно българското правителство не вижда потенциал за подобрение на икономическата среда и предпочита да излезе на пазарите възможно най-рано.
По информацията на „Капитал“ финансовото министерство ще се опита да пласира десетгодишни еврови облигации, като търсеният минимум е около 2 млрд. лв. Очакванията са за доходност около 5%.
Bloomberg вече писа, че Австрия, Словения, Ирландия и Португалия са първите страни в Европа, които тестваха финансовите пазари и набраха нов дълг в първите две седмици от новата година. По данни на Reuters в световен мащаб обемите на пласиран нов дълг са рекордни за първите дни на новата година.
България се нуждае от поемане на нов дълг за погасяване на падежиращата емисия на 21 март, която е на стойност малко над 2.2 млрд. лв.