България и Румъния (може би) ще влязат в сухопътния Шенген от януари 2025 г.
Съдбата на двете страни ще се решава на 12 декември, а преди това се очаква да пристигнат на българо-турската граница 100 гранични чуждестранни полицаи

© ECONOMIC.BG / БТА
България и Румъния най-вероятно ще станат пълноправни членки на Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г. Всичко ще се решава на 12 декември в Брюксел, когато ще бъде проведена среща на вътрешните министри в ЕС. Преди това обаче Унгария и още няколко страни ще изпратят общ контингент от гранични полицаи на българо-турската граница, която се оказва най-важна за сигурността на Блока.
Двете страни трябва да изпълнят и определен пакет от мерки, които ще бъдат приети в цялост именно на 12 декември по време на Съветът на ЕС по правосъдие и вътрешни работи.
Това се разбра от изказване на вътрешните министри на Унгария, Австрия и България след обща проведена среща в Будапеща.
Страната ни тръпнеше в очакване за днешната среща, тъй като имаше очаквания на нея да бъде обявено, че Австрия вдига ветото. Такова нещо не бе обявено, но въпреки това стана ясно, че след проведени разговори двете страни се справят по-добре със защитата на границите си.
Въпреки това на българо-турската граница ще бъдат изпратени 100 гранични полицаи с необходимата техника и оборудване, стана ясно от думите на унгарския вътрешен министър. Той определи това като важна стъпка към пълноправното членство.
Има възможност тази година до 31 декември да се приключи с тази тема и от 1 януари 2025 г. България и Румъния да станат пълноправни членки на шенгенското пространство“, заяви Шандор Пинтер.
Бъллгарският вътрешен министър Атанас Илков заяви, че „днес имаме повод да се поздравим за важната крачка, направена към пълноправното членство“. По думите му България и Румъния са показали, че отговорно може да пазят външните граници на ЕС.
България положи изключително много усилия, не пожали средства и ресурси да постигне висока сигурност не само в територията на България, но и в Шенгенското пространство.“
По думите му миграционният натиск е намален. Установените случаи на мигранти във вътрешността на страната са с 46% по-малко спрямо 2023 г. Илков заяви, че административният капацитет на „Гранична полиция“ е бил повишен. Отделен е ресурс за закупуване на технически средства – 300 високопроходими автомобила. Антидрон системи, термокамери и дронове предстои да бъдат закупени. Изгражда се и видеонаблюдение.
Мястото на България и Румъния е в Шенгeн. Премахването на проверките по сухопътните граници е последното препятствие. Следващият етап е официално решение на Съвета на ЕС. Нека 2025 г. донесе по-силен Шенген", написа в социалната мрежа "Екс" председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.