„Ще се намерят варианти“: Русия очаква да продължи да пренася газ през България
„Булгартрансгаз“ е получила всички плащания по фактурите за ноември, но не коментира какво предстои през декември
Двете най-засегнати държави от американските санкции срещу руската „Газпромбанк“ – Словакия и Унгария – проучват последиците и ефекта от тях. Русия, от своя страна, търси варианти как плащанията за горивото, пренасяно през разширението на „Турски поток“ през България, да се случат въпреки санкциите.
Финансовата институция, която е частично собственост на „Газпром“, обслужва всички търговски операции на руската газова компания. Това може да затрудни доставките по договорите и плащанията по тях, тъй като Вашингтон предупреди всички банки, че ако работят с „Газпромбанк“, също са заплашени от изключване от международната система за обмен на финансова информация SWIFT.
България също е сред засегнатите страни, заедно с Унгария и Сърбия, които са крайните получатели на горивото, транзитирано през разширението на „Турски поток“, което Бойко Борисов при строежа му държеше да се нарича „Балкански поток“.
Именно през „Газпромбанк“ страната ни получава транзитните такси за преноса. Но в същото време „Булгартрансгаз“ трябва да ѝ връща заема, с който преди години финансира тръбата през България.
Въпреки че това ще бъде сериозен удар върху бъдещето на газопровода, засега, от българското Министерство на енергетиката отказват да коментират какво предстои.
В своя позиция от „Булгартрансгаз“ казват, че „Съгласно условията на подписаните дългосрочни договори за резервиране на капацитет, всички плащания по издадени фактури за месец ноември 2024 г., вече са постъпили по разплащателната сметка на „Булгартрансгаз“ ЕАД. Следващият период за получаване на средства по издадени фактури е месец декември 2024 г.”
От това се разбира само, че парите за ноември вече са постъпили, но не става ясно как ще се получат средствата за декември. От съобщението на Министерството на финансите на САЩ стана ясно, че подобна транзакция би донесла негативни последици на обслужващата банка получател.
Унгария не се притеснява
Налагането на санкции от страна на САЩ срещу „Газпромбанк“ няма да попречи на надеждните доставки на газ за Унгария от Русия, се казва в отговор на Министерството на външните работи на Унгария след запитване от кореспондент на руската държавна информационна агенция ТАСС.
Нашите адвокати проучват последиците от санкциите на САЩ и ще се консултираме с руския доставчик на газ, ако е необходимо“, написа Сиярто в социалните медии след новината за санкциите.
Словашкото министерство на икономиката също обяви, че в момента оценява ефектите от новите американски санкции, наложени върху руската банка. Целта е да се прецени как те могат да засегнат икономиката на Словакия.
Азербайджанското издание Report съобщава, че по време на първия Истанбулски енергиен форум министърът на външните работи на Унгария Петер Сиярто ще обсъди европейската енергийна сигурност с министъра на енергетиката на Азербайджан Парвиз Шахбазов.
Шахбазов е отбелязал, че ще се консултира по този въпрос и с ръководителите на отдели от Турция, България, Сърбия и Словакия.
„Ще се намерят варианти“
Прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков определи включването на „Газпромбанк“ в санкционния списък на САЩ като опит на американските власти да попречат на доставките на руски газ за Европа. От 2022 г. през „Газпромбанк“ се извършват плащания в рубли за газ с „неприятелски страни“.
Припомняме, че още в началото на войната, която Путин започна в Украйна, Русия е определила България за „неприятелска страна“.
Говорейки пред репортери, Песков беше попитан дали Русия ще предприеме контрамерки срещу санкциите и ще се бори за правото да търгува с тези, които искат. Прессекретарят на руския лидер отговори, че правителството ще намери решения на ситуацията с плащането на руския газ.
Разбира се, ще се намерят варианти. Пълни блокиращи мерки срещу страна като Русия са невъзможни. Може да отнеме известно време, но решение все пак ще се намери“, каза Дмитрий Песков.