България и Румъния стартират съвместни мегапоръчки за удълбочаване по р. Дунав
Кабинетът одобри споразумение, което слага началото на съвместни търгове между двете страни

© ECONOMIC.BG / БТА
Кабинетът направи дългоочаквана конкретна стъпка към съществено подобряване на корабоплаването по река Дунав. Министерският съвет официално одобри Споразумението между Изпълнителна агенция „Проучване и поддържане на р. Дунав“ (ИAППРД) и Речна администрация за Долен Дунав – Галац, Румъния, което дава зелена светлина за стартирането на съвместни обществени поръчки по ключовия проект FAST Danube 2, свързан с удълбочаването на реката.
Това решение отключва практическия етап от реализацията на мащабния проект, чиято обща стойност възлиза на близо 230 млн. евро без ДДС. Обществените поръчки ще обхванат широк спектър от дейности, критични за ефективното и безопасно корабоплаване по Дунав – от мониторинг на околната среда, през проектиране и строителство, до упражняване на строителен надзор.
Финансовият ангажимент на България за FAST Danube 2 е в размер на 111.8 млн. евро, като до 85% от тези средства се очаква да бъдат осигурени като безвъзмездно финансиране от Европейската комисия по Механизма за свързване на Европа.
Одобрението от българското правителство в сряда е кулминацията на месеци на подготовка и сътрудничество между двете дунавски държави. Предвидените инженерни мерки в общия българо-румънски участък на реката са насочени към подобряване на водния път и повишаване на безопасността на трафика, ключови фактори за по-ефективно използване на Дунав като транспортен коридор.
Румъния също е силно ангажирана с проекта, последователно подчертавайки значението на свободното корабоплаване по реката, дори и в контекста на преговори за нови инфраструктурни връзки като трети мост между двете страни.