България напуска две банки от съветската епоха
Решението е съгласувано на ниво Европейски съюз
България ще напусне Международната банка за икономическо сътрудничество (МБИС) и Международната инвестиционна банка (МИБ), в които членува от над 50 години. Решението за това е взето на днешното заседание на Министерския съвет, като е съгласувано и на ниво Европейски съюз. Това обяви говорителят на кабинета Лена Бориславова, без да предоставя повече подробности.
Призив за напускането на двете банкови институции от съветската епоха отправи Чехия в края на миналата седмица. Той бе отправен както към България, така и към останалите страни членки на Европейския съюз в двете институции.
България е член на МБИС и МИБ съответно от 1963 и 1970 г. Справка във финансовото министерство показва, че и в двете институции България е със статут на страна учредителка. В МБИС размерът на записания дялов капитал е 7.56%, или 15.1 млн. евро. В МИБ дяловото участие на България се равнява на 12.9% от уставния капитал, или 123 млн. евро. Представител и в двете банки от началото на годината е новият зам.-министър на финансите Ивайло Яйджиев.
На територията на Европейския съюз в двете институции освен България членуват още Чехия, Унгария, Румъния, Словакия и Полша.
Международната инвестиционна банка притежава aĸтиви нa cтoйнocт 1.9 млpд. eвpo ĸъм oĸтoмвpи 2021 г. В последните години институцията предостави заем на „Еврохолд“ за покупката на активите на CEZ в България, както и на „Хювефарма“, „Приста ойл“ и общинското дружество "Център за градска мобилност".
Към края на октомври пък активите на MБИC дocтигaт 749 млн. eвpo. В последните години тя кредитира държавната „Булгартрансгаз“ за строежа на „Турски поток“ на територията на страната, „Българската телекомуникационна компания“ за модернизация на нейното оборудване и други, показва справка.