България поиска второто плащане по Плана за възстановяване
То може да е по-малко от планираното, тъй като не всички цели ще бъдат изпълнени

© ECONOMIC.BG / Council of EU
България официално подаде документи с искане за второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост. Предвиденият размер за страната ни е 1.4 млрд. лв., но има голям шанс изплатената сума да бъде по-малка, тъй като правителството изпраща искането на парите при недовършени задължителни реформи.
За второто плащане трябваше да бъдат изпълнени 66 мерки, 22 от които свързани със законодателни промени. Искането обаче се изпраща при изпълнени само 62 етапа, или 94% от нужната работа. Затова Европейската комисия има право да намали частично изплатената сума.
Първоначално плановете на страните от Европейския съюз започнаха да се изпълняват без възможността за частично изплащане. Това обаче се промени с течение на времето и забавяния в някои страни. Така от началото на тази година вече е възможно да се получат някакви средства дори при неизпълнени ангажименти. Първата страна, която получи частично плащане, бе Литва – за изпълнение на 31 от 33 заложени мерки.
Какво не изпълни България?
В случая на България в неизпълнените четири мерки влиза интермодалният терминал в Русе, който отпада от Плана. Друга от неизпълнени цели е завършването на обществената поръчка за бордово оборудване на влакове в размер на 63 млн. лв. Неизпълнени остават и приемането на т. нар. Закон за несъстоятелността на физическите лица, както и за мерки за намаляване на обществените поръчки с един единствен кандидат.
Министерството на финансите посочва, че при частично изплащане на сумата ще има разговори за запазване на средствата при по-нататъшно изпълнение на двата етапа.
До оценката на Европейската комисия, която обикновено отнема около два месеца, е необходимо да бъдат приети и подзаконови актове, свързани със Закона за медиацията, Закона за енергетиката и Закона за енергията от възобновяеми източници. Също така трябва да бъде обявена процедура за изграждане на ВЕИ инсталации със задължение за системи за съхранение и да бъдат подписани договорите по проекта за дигитализация на отсечката Русе – Каспичан.
Бюджетни проблеми
Правителството се надява второто плащане да бъде факт до края на годината, тъй като то е заложено в приходната част на Бюджет 2023. С него дефицитът на касова основа ще падне до 2.5%. В своя позиция от края на юни по повод публикувания от Асен Василев бюджет, Фискалният съвет на България изрази резерви, че страната може да получи второто плащане до края на годината.
Искането за второ плащане съвпада и с изпращането в Брюксел на териториалните планове, както и на промени в Плана за възстановяване миналата седмица.