България предлага на ЕС проект за наблюдение на Земята с наносателити
България предлага в Европейската програма за инвестиции в отбраната (EDIP) да се включи проект за наблюдение на земната повърхност с наносателитни технологии. Идеята бе лансирана от началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов по време на заседанието на Военния комитет на Европейския съюз, което се провежда в Будапеща, Унгария. По негови думи този тип системи могат да помогнат за военните мисии и операции на ЕС.
Предложението на България идва на фона на актуалните оценки, свързани със сигурността и отчетения недостиг на критично важни оперативни способности.
Адмирал Ефтимов напомни, че България разработва проект за изпращане на съзвездие от спътници в ниска околоземна орбита, което да служи както по линия на сигурността, така и за развитие на българската икономика. За съвместната инициатива между министерствата на отбраната и икономиката се чу преди около година.
Сателитите ще позволят „наблюдение на критична инфраструктура, на морски, крайбрежни и други райони, с цел ранно предупреждение за потенциални кризисни ситуации в интерес както на националната сигурност и отбрана, така и на сигурността на наши съюзници и партньори“, коментира сега адмирал Ефтимов, цитиран от Министерството на отбраната.
Наносателитните системи набират все по-голяма популярност през последните години. Те имат не само военно, но и широко гражданско приложение. А България е родина на една от най-обещаващите и проспериращи компании за наносателити – EnduroSat.
Според доклад на Emergen Research глобалният пазар на наноспътници се очаква да достигне 1.34 млрд. щатски долара през 2030 г. и да регистрира 20.4% ръст на приходите през прогнозния период. Нарастването на търсенето на приложения, свързани с наблюдението на Земята и увеличаването на броя на компаниите, занимаващи се с аеронавтика, комуникации и разработване на спътници, са фактори, които стимулират растежа на приходите на световния пазар на наноспътници.
Наноспътниците са миниатюрни изкуствени спътници, които тежат по-малко от 10 кг. Те са по-удобни и отнемат по-малко време за изграждане от конвенционалните спътници поради по-малкия си размер. Изстрелват се на по-малки височини, а разходите за извеждането им в космоса също са относително по-ниски. Тези устройства се движат с висока скорост и обикалят Земята в полярна орбита. Наносателитите се използват за цели като дистанционно наблюдение, наблюдение на земята и комуникация, наред с други.