България взе близо 8.5 млрд. лв. заем от международните пазари
За първи път от 22 години Министерството на финансите пласира доларова облигация
България пласира успешно на международните пазари три емисии облигации – две еврови и една доларова. Общата стойност на новия дълг, изчислен в български пари, е близо 8.5 млрд. лв. Интересното е, че за първи път от 22 години, по данни на Министерството на финансите, страната пласира доларова облигация.
Евровите облигации са със срочност 8 и 20 години, а поетият обем е съответно 1.75 млрд. евро с 3.625% лихвен купон и 1.25 млрд. евро с 4.250% лихвен купон. Третият транш е със срочност 12.5 години, обем от 1.5 млрд. долара и 5% лихвен купон.
Министерство на финансите, ръководено от министър Людмила Петкова, посочва, че доларовата облигация разширява и диверсифицира инвеститорската база. Подобни емисии в последната година пласираха и други страни от Централна и Източна Европа.
Така България също се възползва от предимствата на изключително ликвидния и дълбок пазар на облигации в щатски долари“, посочва финансовият министър.
Данните на ведомството показват силен инвеститорски интерес към излизането на България на пазарите.
Нивата на презаписване на емисиите и силният интерес на инвеститорите са позволили намаляване на цената на финансиране при 8-годишните облигации до рекордно ниското ниво от 135 базисни точки спрямо осреднения лихвен суап, а при 20-годишните – 190 базисни точки. В процеса на пласмент на доларовите книжа спредът спрямо референтните американски облигации също е намален до 135 базисни точки.
От МФ описват момента като „внимателно подбран за излизане на международните капиталови пазари“, а резултатите от емисиите – „изгодно за държавата финансиране в една изключително несигурна пазарна среда“.
Това е най-внушителното излизане на България на международни пазари досега. Поетият нов дълг е нужен за покриване на заложения от предишния финансов министър Асен Василев в Закона за държавния бюджет за 2024 г. значителен дефицит в размер на близо 6 млрд. лв., както и заради падежиращите еврооблигации на 3 септември в размер на около 3 млрд. лв.
Министерството на финансите не планира друго излизане на външните капиталови пазари за тази година.
След тези три нови емисии общо от началото на годината България е натрупала 10.2 млрд. лв. дълг, като останалият е дело на служебното правителство в периода април – август и е реализиран само на вътрешния пазар. Заложеният таван в Бюджет 2024 е 11.7 млрд. лв.
Резултатът от емисията също така показва, че доверието на външните пазари в предсказуемата финансова и икономическа политика на България е запазено, независимо от динамичната вътрешна политическа среда“, коментира министър Петкова.
Ако правителството се беше забавило още малко с излизането на международните пазари, можеше да се стигне до момент, в който падежиращите еврооблигации да се изплатят със средства от Фискалния резерв, което щеше да го остави близо до законовия минимум от 4.5 млрд. лв. в началото на следващия месец.
България излиза на международните пазари за първи път тази година. През 2023 г. тя пласира четири еврови емисии на два пъти – през януари и през ноември.
Очакванията на икономистите бяха именно за излизане на външните пазари в края на годината с надежди за положително развитие около присъединяването на България към еврозоната.
Емисията е факт и дни след като официално бяха насрочени седмите предсрочни парламентарни избори в България в рамките на едва 3 години.