Български компании могат да получат до 1 млн. лв. за ново оборудване
Парите са по Плана за възстановяване и устойчивост, а фирмите трябва да осигурят около 50% съфинансиране

Снимка: Twenty20
Държавата задвижва още една процедура по Плана за възстановяване и устойчивост, по която компаниите в България от сектора на преработващата промишленост могат да се възползват от средства за придобиване на нови технологии. Идеята е с тях фирмите да намалят отпадъците си и да направят производството си въглеродно неутрално. Мярката „Кръгова икономика“ е с бюджет от 180 млн. лв.
По нея ще могат да кандидатстват микро-, малки, средни и големи предприятия. Минималният размер на безвъзмездната помощ, която дружествата могат да получат, е 70 000 лв. Максималният е диференциран спрямо размера им: микрокомпаниите могат да получат максимум 350 000 лв., малките – 550 000 лв., средните – 750 000 лв., а големите – до 1 млн. лв.
Мярката е с бюджет от 180 млн. лв., като по процедурата се осигуряват до 50% от средствата за инвестицията в зависимост от избрания режим на помощ, предприятието и мястото на изпълнение на инвестицията.
Одобрените компании могат да получат авансово плащане в размер до 40% от общия размер на финансирането. Междинни и окончателни плащания се извършват в срок от 60 календарни дни от датата на постъпване на искането за плащане.
Средствата са за придобиване на нови технологии, осигуряващи въвеждането на кръгови модели в едно или повече от следните направления:
- предотвратяване или намаляване образуването на отпадъци;
- намаляване на количеството суровини, влагани в крайните продукти, използване на алтернативни суровини, включително рециклирани и/или рециклируеми суровини, както и материали с биологичен произход;
- ограничаване използването на опаковки от пластмаса и пластмасови продукти за еднократна употреба;
- производство на устойчиви продукти: продукти за повторна или многократна употреба, продукти с увеличени възможности за модернизация и поправка – ремонт/подмяна на повредени части и/или компоненти, продукти с възможност за рециклиране или оползотворяване на отпадъците от тях след извеждането им от употреба.
В срок от три години от окончателното плащане към компанията инвестицията трябва да се поддържа и в този период не се допуска прекратяване на производствена дейност и промяна на собствеността на активите. При неизпълнение на това задължение безвъзмездната финансова помощ се възстановява от крайния получател.
В момента условията за кандидатстване и изпълнение по процедурата са публикувани за обществено обсъждане. Предложения и коментари в рамките на общественото обсъждане могат да се изпращат до 2 март 2023 г.
Плановете на Министерството на иновациите и растежа, което я управлява, са кандидатстването да стартира през март.