Българският бизнес е на дъното по дигитализация
Най-високо ниво на цифров интензитет е отчетено във Финландия
През 2023 г. 59% от предприятията в Европейския съюз са достигнали поне основно ниво на цифрова интензивност. Този дял може и да изглежда нисък, но в сравнение с България изглежда доста висок. По данни на Евростат у нас делът е под 30% и единствено в Румъния ситуацията е по-лоша.
Логично големият бизнес е значително по-дигитализиран от малкия. На ниво ЕС съотношението е 91 към 58%
Според плана на Европейската комисия, наречен „Дигитално десетилетие“, до 2030 г. малкият и среден бизнес трябва да надхвърли 90% основно ниво на цифрова интензивност, което на този етап изглежда трудно.
„Поне основно ниво на цифров интензитет“ – измерено чрез индекса на цифровия интензитет (DII) – включва използването на поне 4 от 12 избрани цифрови технологии, като AI технология, социални медии, облачни изчисления, управление на взаимоотношенията с клиенти (CRM) или продажбите в електронната търговия представляват поне 1% от общия оборот, уточняват от Евростат.
То включва предприятия с ниско, високо и много високо ниво на индекса на дигиталната интензивност (DII), с изключение на много ниското ниво.
4.4% от МСП в Европейския съюз са достигнали много високо ниво на цифрова интензивност, докато 19.6% са достигнали високо. Повечето МСП регистрират ниски (33.8%) или много ниски (42.3%) нива на цифров интензитет.
Най-големият дял от предприятията, достигнали много високо ниво на цифров интензитет, е във Финландия (13%), Малта (11.4%) и Холандия (11%).
Междувременно страните с най-много предприятия, характеризиращи се с много нисък цифров интензитет, са Румъния (72.1%), България (70.6%) и Гърция (56.2%).