Цените на основни хранителни стоки продължават да растат
Тенденцията за поскъпване ще се запази през цялата година
В началото на новата година цeнитe нa ocнoвни xpaнитeлни cтoĸи продължават да се покачват, показват дaнни oт aнaлиз нa зeмeдeлcĸoтo миниcтepcтвo. B пepиoдa 29 декември 2021 г. – 5 януари 2022 г. ce нaблюдaвa повишение на цените нa бpaшнo, яйцa, ĸpиcтaлнa зaxap и олио. Тенденцията за поскъпване на хранителните продукти ще продължи и в следващите месеци, като няма изгледи цените да паднат. Това коментира за Economic.bg председателят на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите (НБСХС) Мариана Кукушева.
За понижение на цените към настоящата обстановка изобщо не може да говорим. В световен мащаб инфлацията е двуцифрено число. У нас тя отдавна мина 25% и наближава 30%. С такъв процент ще се движим цяла година. Това значи трайно покачване на цените“, каза Кукушева.
Според нея има и още един прочит на ситуацията с растящите цени и това са свободните капитали, които се намират в хората. „Не става въпрос за България, а в световен мащаб. Тези капитали са в резултат от напечатаните пари заради COVID-19 пандемията. И те търсят своята стока, а най-бързо ликвидната стока е продоволствената. С оглед на това смятам, че тенденцията за покачване на цените ще продължи да бъде актуална в България“, обясни Кукушева.
Тя сподели, че в момента в Европа покачването на цената на хляба и на тестените и сладкарски изделия е с над 50-60%.
В България говорим за покачване на цената на хляба от юни 2021 г. досега в рамките на 25-30%. Сами разбирате, че при нас трябва да се актуализират цените. Но това е въпрос, който всеки хлебопроизводител решава сам за себе си. Няма картел и споразумение това да бъде направено от всички. Търговските вериги също водят своя ценова политика“, категорична е Кукушева.
Средната цена на брашно тип „500” на дребно в големите супермаркети е скочила. Търговията на едро е в широкия ценови диапазон от 0.89 лв./кг във Враца и Плевен до 1.62 лв./кг в Бургас. В шестнадесет области се наблюдават разнопосочни седмични ценови отклонения в границите от -4.8% (Кърджали и Русе) до +4.3% (Благоевград). Средната цена на едро за страната остава 1.16 лв./кг.
Цените на дребно на брашното в големите търговски вериги се движат от 1.21 лв./кг (Пазарджик и Пловдив) до 1.44 лв./кг (Варна, Добрич и Шумен). Поскъпването на продукта в 8 от областите в рамките на 1.4-6.6% на седмична база (най-значително в Перник и София) води до повишение на средната цена за страната с 0.8%, до 1.33 лв./кг.
В другите търговски обекти брашното се продава на цени от 1.14 лв./кг (Пазарджик) до 1,52 лв./кг (Перник и София). В сравнение с предходната седмица, в Добрич, Варна и Кърджали цените нарастват с между 0.7% и 2. 2%. Средната цена за страната в по-малките магазини се задържа на ниво от 1.41 лв./кг.
В началото на годината яйцата също поскъпват. При търговията на дребно като цяло се наблюдава повишение на цените. По области, цените на едро на яйца – размер М се движат от 0.20 лв./бр. (Плевен) до 0.26 лв./бр. (Бургас). В около половината от областите се наблюдават разнопосочни седмични ценови отклонения в границите от -0.02 лв./бр. (Смолян и София) до +0.01 лв./бр.
Средната цена на дребно на яйца – размер М в големите търговски вериги се увеличава с 0.01 лв./бр. на седмична база, до 0.27 лв./бр., а тази за размер L - с 0.02 лв./бр., до 0.31 лв./бр. В големите търговски вериги яйцата – размер М се предлагат на цени от 0.22 лв./бр. (Добрич) до 0.31 лв./бр. (Русе). Седмичните ценови изменения, регистрирани в по-голямата част от страната, са изцяло в посока нагоре, като увеличението достига до 0.04 лв./бр. във Велико Търново, Габрово, Ловеч и Плевен.
Търговията с яйца – размер L в големите супермаркети е в ценовия диапазон от 0.27 лв./бр. (Смолян) до 0.33 лв./бр. (Разград и Русе). В седемнадесет от областите е налице поскъпване на продукта с между 0.01 лв./бр. и 0.04 лв./бр. спрямо предходната седмица, най-значително в Благоевград и Кюстендил, сочат данните на земеделското министерство.
На тържищата в страната слънчогледовото олио се предлага на цени от 3.10 лв./литър (Хасково) до 3.85 лв./литър (Сливен). В шестнадесет области се отчитат разнопосочни седмични ценови изменения, в границите от -1.8% (София и Пловдив) до +1.4% (Враца), които се компенсират и средната цена на едро за страната остава 3.49 лв./литър.
През наблюдавания период цените на дребно на олиото в големите търговски вериги варират от 3.84 лв./литър (Добрич) до 4.14 лв./литър (Силистра и Търговище). Средната цена за страната е 4.02 лв./литър - с 2% над нивото от предходната седмица, в резултат от поскъпване на продукта в петнадесет области с между 1.3% и 9.9% (най-значително във Варна).
Цените на рафинираното олио в другите търговски обекти се движат в диапазона от 3.72 лв./литър (Шумен) до 4.25 лв./литър (Ловеч). Повишението на цените в пет от областите в рамките на 1.1% - 6.8% на седмична база (най-съществено в София и Перник) води до леко увеличение на средната цена за страната в по-малките магазини с 0.5%, до 3.96 лв./литър.
Цената на дребно на бялата кристална захар за страната също бележи леко повишение. Предлагането на продукта по тържищата е на цени от 1.44 лв./кг (Силистра) до 1.84 лв./кг (Враца). В петнадесет от областните центрове се наблюдават разнопосочни седмични ценови отклонения в границите от -3.4% (Бургас) до +6.3% (Шумен), които се неутрализират и средната цена на едро на захарта се запазва на ниво от 1.64 лв./кг.
Цените на дребно на захарта в големите търговски вериги са в диапазона от 1.46 лв./кг (Пазарджик и Пловдив) до 1.74 лв./кг (Видин, Враца и Монтана). Сравнявайки с предходната седмица, в седем области продуктът поскъпва с между 4.2% и 8.2%, най-значително в Добрич. Средната за страната цена на дребно на захарта в големите супермаркети се повишава с 1.2%, до 1.68 лв./кг.