Цените на петрола и газа ще изхвърчат при блокиране на Ормузкия проток
Опасността е реална, ако Израел предприеме мащабна атака срещу Иран и неговата енергийна инфраструктура

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Ескалиращият конфликт в Близкия изток отново насочи всички погледи към най-важната петролна артерия в света, пише CNBC.
Ормузкият проток е широко признат като жизненоважна транзитна точка за петрола. Разположен между Иран и Оман, водният път е тесен, но стратегически важен канал, свързващ производителите на суров петрол от Близкия изток с ключови пазари по света.
През 2022 г. петролните доставки през Ормузкия проток са били средно 21 млн. барела на ден, според Администрацията за енергийна информация на САЩ (EIA). Това се равнява на около 21% от световната търговия със суров петрол.
Невъзможността суровият петрол да премине през тази важна точка, дори временно, може да изстреля световните цени на горивата, да увеличи транспортните разходи и да създаде значителни забавяния в доставките.
За много енергийни анализатори събитие, при което има блокиране или значително прекъсване на потоците през Ормузкия проток, се разглежда като възможно най-лошия сценарий – такъв, който може да накара цените на петрола да се покачат далеч над 100 долара за барел.
Най-лошият сценарий може да се случи, ако Израел атакува Иран, който пък предприеме мерки, за да забави или потенциално да блокира Ормузкия проток“, смята Алан Гелдър, енергиен анализатор в Wood Mackenzie.
"Това би имало много по-драматичен ефект, защото това е мястото, където минава 20% от световния износ на суров петрол от страни като Саудитска Арабия, Кувейт и Ирак – и от ОАЕ до известна степен. Смятаме, че пазарът не взима предвид най-лошия сценарий, но взима предвид възможното въздействие върху иранската енергийна инфраструктура“, добави Гелдър.
Обещанието на Израел да отвърне на Иран след нападение с балистична ракета от миналата седмица предизвика спекулации, че страната може скоро да предприеме атака срещу енергийната инфраструктура на Техеран.
Иран, който обеща също твърд отговор в случай на по-нататъшни действия от Израел, е основен играч в световния пазар на суров петрол.
Колко могат да се покачат цените на петрола?
Енергийните експерти поставят въпроса дали петролните пазари не са твърде самодоволни, що се отнася до рисковете от разширяващ се конфликт в Близкия изток.
Саул Кавоник, старши изследователски анализатор в MST Financial, смята, че прекъсването на доставките през Ормузкия проток може да доведе до значително покачване на цените на суровия петрол.
„Ако видим атака срещу иранското производство, до около 3% от световното предлагане може да бъде ограничено. Ако станем свидетели само на по-строги санкции, също може да огрании доставките с до 3%. Това, само по себе си, може да накара цените на петрола да се доближат до 100 или дори да надхвърлят 100 долара за барел“, каза Кавоник.
„Ако [транзитът през Ормузкия проток] бъде засегнат, говорим за въздействие върху цената на петрола, което ще бъде три пъти по-голямо от шоковете през 70-те години на миналия век, след Иранската революция и арабското петролно ембарго. Сега говорим за 150 долара и отгоре за барел“, добави той.
Бярн Шиелдроп, главен анализатор по суровините в шведската банка SEB, каза, че общото правило на стоковите пазари е, че ако предлагането е силно ограничено, тогава цената често ще скочи до между 5 и 10 пъти над нормалното си ниво.
Към вторник суровият петрол Брент и американският сорт West Texas Intermediate се търгуват на цена 75 – 79 долара за барел.
Така че, ако най-лошото се случи и Ормузкият проток бъде затворен за месец или повече, тогава суровият петрол сорт Брент вероятно ще скочи до 350 долара за барел, световната икономика ще рухне, а цената на суровия петрол ще падне обратно под 200 долара за барел след известно време“, пише експертът в своя бележка.
„Но виждайки къде се намира цената на петрола в момента, изглежда, че сякаш пазарът не вижда голяма вероятност от такова развитие“, добави анализаторът.
Какво ще стане с пазарите на газ?
Уорън Патерсън, ръководител по суровинни стратегии в холандската банка ING, каза, че всякакви прекъсвания на транспорта по Ормузкия проток ще имат сеизмични последици за световните енергийни пазари.
Основното притеснение, макар и все още крайно, е, че тези прекъсвания ще се разпространят в Ормузкия проток, засягайки петролните потоци в Персийския залив“, казва Патерсън.
„Едно значително прекъсване на тези потоци би било достатъчно, за да тласне цените на петрола до нови рекордни върхове, надминавайки рекордния връх от близо 150 долара за барел през 2008 г.“, добави той.
Според Патерсън всяко прекъсване на доставките, обвързано с Ормузкия проток, няма да бъде изолирано от петролния пазар.
„Това също може потенциално да доведе до смущения в потоците [втечнен природен газ] от Катар, които представляват повече от 20% от световната търговия с LNG“, продължи той. „Това би било шок за световните газови пазари, особено когато навлизаме в зимата на северното полукълбо, където виждаме по-голямо търсене на газ за отопление“, добави Патерсън.