„Часовникът тиктака“: Силни призиви за отказ от изкопаемите горива от COP28
ЕС също е подчертал необходимостта от прекратяване на производството и потреблението на изкопаеми горива

© ECONOMIC.BG / COP28UAE/Facebook
Снимката е илюстративна
За консенсус по предложена първа по рода си сделка за постепенно преустановяване на използването на изкопаеми горива в света, призова, призова президентът на срещата на върха за климата COP28 Султан ал-Джабер.
Разговорите в Дубай подчертаха дълбоките международни разделения относно бъдещата роля на петрола, газа и въглищата, които усложняват усилията на близо 200 държави да постигнат споразумение преди планирания край на срещата на върха на 12 декември.
Коалиция от повече от 80 държави, включително Съединените щати, Европейския съюз и малките островни нации, настояват за споразумение на COP28, което включва формулировки за „поетапно премахване“ на изкопаемите горива, основният източник на емисии на парникови газове, които учените обвиняват за глобалното затопляне.
Те се изправят срещу твърда опозиция, водена от групата производители на петрол ОПЕК и нейните съюзници.
Търсейки пробив в неделя, президентът на COP28 Султан ал-Джабер предприе необичайната стъпка да свика „меджлис“ – арабски термин за общо събрание – където делегациите можеха да говорят на различен форум от официалната пленарна зала.
„Часовникът тиктака… и всички ние трябва да се движим много, много, много по-бързо“, казва Джабер.. „Но за да направя това, искам да наруша мълчанието, искам да събера [партиите] под един покрив… където можем да говорим открито, прозрачно.“
„Сега сме в края на играта“, каза Джабер.
Говорейки в кръгова конфигурация, делегациите повториха позициите си, но не беше веднага очевидно, че форумът е довел до промяна в позициите.
ОПЕК публикува писмо до своите членове и поддръжници на 6 декември, като ги прикани да се противопоставят на всякакви формулировки, насочени към изкопаемите горива в сделката на COP28, а наблюдатели в преговорите казаха пред Reuters, че някои от тези делегации изглежда са се вслушали в призива.
Най-големият производител на ОПЕК и де факто лидер Саудитска Арабия, заедно с Русия и други, твърдят, че фокусът на COP28 трябва да бъде върху намаляването на емисиите, а не върху насочването към източниците на гориво, които ги причиняват.
Главният пратеник на Китай по въпросите на климата, Сие Женхуа, в събота каза, че сделката на COP28 може да се счита за успешна само ако включва споразумение за изкопаемите горива – въпреки че не каза дали Пекин ще подкрепи сделката за „поетапно премахване“.
Искам този COP да отбележи началото на края на изкопаемите горива... Това е, което науката изисква и което нашите деца заслужават“, каза еврокомисарят по въпросите на климата Вопке Хоекстра.
„1.5 C не подлежи на обсъждане и това означава край на изкопаемите горива“, каза Тина Стеге, пратеник по въпросите на климата за Маршаловите острови, които като много ниско разположени океански нации се страхуват от самото си оцеляване, тъй като топенето на ледовете води до повишаване на водните нива.
На заседание на високо равнище в събота Тереса Рибера, министър на екологичния преход на Испания – страната ротационен председател на ЕС, също е подчертала необходимостта от прекратяване на производството и потреблението на изкопаеми горива и за гарантиран достъп на всички до възобновяема енергия, включително и чрез намаляване на цената на капитала.