Действията на ЕЦБ не успокоиха европейските пазари
Акциите на OMV се покачиха с близо 16%
Европейските пазари излязоха на зелена зона при днешното им отваряне благодарение на ЕЦБ, която обяви стимули в размер на 750 млрд. евро чрез разширяване на програмата си за изкупуване на облигации, предава CNBC. С това Европейската централна банка ще се опита да помогне на регионалната икономика да се справи с епидемията от коронавирус, но не успя да успокои дългосрочно пазарите и те отново попаднаха в червената зона.
След позитивната сутрин към 12:20 ч. българско време водещите индекси в Европа отново вървят надолу. Общоевропейският индекс STOXX 600 падна с 0.62%, като по-рано отчете ръст с 1.5%. Скок в акциите си днес отбелязват телекомуникационните компании - с 3% за сметка на поредния спад - този път от 2.23% в книжата, свързани с пътувания и развлечения.
Акциите на австрийската петролна и газова компания OMV се покачиха с близо 16% успоредно с ръста в цените на петрола, докато швейцарският Logitech и френският застраховател CNP Assurances спечелиха съответно над 12 и 16%.
В дъното на Stoxx 600 акциите на оператора на киносалони Cineworld паднаха с 3%, докато книжата на британската финансова компания Virgin Money UK поевтиняха с 16%.
В червената зона отново се озоваха и германският и британският индекси DAX и FTSE съответно с 1.16% и 1.13% спад, a френският CAC40 отчита ръст с 0.44%.
Междувременно данни за бизнес климата в Германия, публикувани в четвъртък, показаха, че настроенията на германския бизнес намаляват значително през март. Предварителният индекс от института Ifo за бизнес климат падна от 96.0 пункта през февруари до 87.7 пункта през март, което е най-големият спад от 1991 г. и довежда до най-ниското му ниво от август 2009 г.
Засега пазарите не се впечатляват от правителствените обещания за справяне с вируса. Глобалните акции паднаха в сряда, въпреки че западните правителства обещаха да отпуснат милиарди долари, за да помогнат на бизнеса и гражданите да преминат през пандемията на коронавирус.
Данни за над 218 хил. потвърдени случая на вируса в световен мащаб и най-малко 8 800 отнети от болестта животи, показват последните данни на университета Джон Хопкинс.