Депутатите одобриха извънредния закон за бюджета
Опозицията засипа новата власт с критики за липсата на истински бюджет за 2022 г. и отлагането на вдигането на минималната заплата
На първо четене:

© ECONOMIC.BG / БТА
Депутатите одобриха на първо четене в пленарна зала извънредния бюджетен закон, предложен от правителството в последните дни на миналата година. „Въздържал се“ и „против“ гласуваха представителите на ГЕРБ, ДПС и „Възраждане“. Опозицията разкритикува липсата на истински Закон за държавния бюджет за 2022 г., което ще остави без промяна за няколко месеца някои социални плащания.
Всъщност именно извънредния закон ще позволи различни социални плащания да продължат да достигат до хората, тъй като сега те са нормативно обвързани със Закона за държавния бюджет за 2021 г. Освен това новият законопроект предвижда уреждането на изплащането на допълнителните възнаграждения на медиците „на първа линия“ в борбата с COVID-19. Проектът на правителството позволява и да продължи субсидирането на БНТ и БНР. Срокът на одобрения от депутатите законопроект е до края на март, с което на практика се удължава животът на държавния бюджет и тези на Националната здравноосигурителна каса и Държавното обществено осигуряване.
Бившият финансов министър от ГЕРБ Кирил Ананиев нарече ситуацията, в която изпадна държавата – да бъде без приет бюджет през януари – безпрецедентна. Депутатът от „Има такъв народ“ и председател на бюджетната комисия Любомир Каримански отговори на изказването му, като посочи, че подобна ситуация е имало и през 1993 и 1997 г., когато самият Ананиев е бил част от финансовото министерство.
През 1997 г. бюджетът е приет чак на 1 юли, а през този период дори Кирил Ананиев е бил част от МФ“, коментира Каримански.
Бившият министър на образованието на ГЕРБ Красимир Вълчев пък посочи, че едно отговорно правителство би трябвало да може да приеме бюджет за 30-40 дни. От ГЕРБ и ДПС не са съгласни минималната заплата да бъде увеличена чак от 1 април, което означава, че всички свързани пряко с нея социални плащания няма да бъдат актуализирани „за тези най-тежки зимни месеци“.
Бившият социален министър на ГЕРБ Деница Сачева коментира по време на комисията вчера, че вдигането на минималната заплата можеше да стане и с постановление на кабинета – еднолично и по-рано – и да доведе до по-адекватно възнаграждение за личните асистенти. Новата власт обаче се обяви против взимането на подобни важни решения чрез ПМС на кабинета, както и изразходването на големи суми по този начин.
Иначе заради извънредната ситуация депутатите приеха по-кратък срок за гледане между двете четения, т.е. по всяка вероятност следващата сряда или на извънредно заседание във вторник законопроектът ще бъде приет окончателно.