Десетте най-скъпи стартъп компании в света
Пазарът ги оценява на десетки милиарди долари
В стартъп културата наричат „еднорог” всяка компания с пазарна оценка над 1 милиард долара. Първите „еднорози” вече пораснаха толкова, че преминаха капитализация от 10 млрд. долара и сега дори се появи нов термин – „декакорни” (от англ. – decacorn), или т.нар. Клуб 10 млрд. долара.
Вижте кои са 10-те най-големи стартъп компании в света според пазарната им оценка.
10. Pinterest - 12.3 млрд.
Pinterest е платформа за споделяне и каталогизиране на съдържание с над 100 млн. месечни активни потребители.
9. China Internet Plus Holdings - $18 млрд.
Китайска шопинг платформа за групово пазаруване, популярна и като Meituan.com.
8. Lu.com - $18.5 млрд.
Това е отново китайска платформа за онлайн търговия, но на финансови активи.
6. WeWork - $20 млрд.
Американската компания за споделено работно пространство е основана от Мигел МакКелви и Адам Нюман.
6. Palantir - $20 млрд.
Стартъпът за набиране на данни работи в доста голяма секретност, финансиран от фонд за инвестиции на ЦРУ. Твърди се, че работи в тясно сътрудничество с американското правителство в случаи като лицево разпознаване на заподозряни, например при залавянето на бомбаджиите от Бостънския маратон.
5. SpaceX - $21.2 млрд.
SpaceX на Илон Мъск има една от най-силните си години. През 2017-а компанията е извършила 10 успешни изстрелвания, сред които и това на българския сателит.
По-късно тази година SpaceX планира да тества новата си ракета Falcon Heavy. Ако опитите с нея са успешни, тя ще бъде най-мощната ракета на пазара.
През декември SpaceX планира да осъществи и първото частно финансирано пътуване до Луната.
4. Airbnb - $29.3 млрд.
Стартъпът за краткосрочно отдаване и наемане на недвижими имоти разби туристическия бранш и набира все по-голяма скорост.
3. Xiaomi - $46 млрд.
Китайският производител на смартфони и мобилни приложения твърдо върви нагоре и засега успява да се задържи сред най-скъпите стартиращи компании в света, с амбицията да изпревари всички свои конкуренти. Вече е лидер на пазара в родния Китай, има над 8000 служители в страната, плюс Индия, Малайзия и Сингапур и се разраства към Индонезия, Филипините, Южна Африка и Бразилия.
2. Didi Kuaidi - $50 млрд.
Компанията, която вече се нарича Didi Chuxing е китайският вариант на Uber –тя предлага споделено пътуване в над 400 града в Китай, и има над 400 млн. клиенти. През 2016 г. тя изпреварва Uber по брой извършени превози, въпреки че изостава в пазарната си оценка.
1. Uber - $68 млрд.
Въпреки трудностите, които среща навсякъде по света – протести на таксиметрови компании, оплаквания срещу шофьори, оплаквания от самите служители, и въпреки оттеглянето на основателя и доскорошен изпълнителен директор Травис Каланик, стартъпът за споделено пътуване Uber си остава най-скъпата стартираща компания в света.