ДНСК прекрати лицензите на шест фирми за строителен надзор
Контролният орган отне 145 разрешения за строеж от началото на годината

© ECONOMIC.BG / Economic.bg/Архив
Дирекцията за национален строителен надзор (ДНСК) прекрати удостоверенията на шест фирми за строителен надзор. Мярката е във връзка с влезли в сила три наказателни постановления за срок от две години, с които са наложени имуществени санкции на санкционираните юридически лица, съобщиха от МРРБ.
Имуществени санкции в размер на 300 000 лв. наложи ДНСК на фирми за строителен надзор за периода от януари до септември 2019 г. Глобите за физически лица са за още 10 000 лв. За сравнение за същия период на 2018 г. от ДНСК са наложени имуществени санкции на лица упражняващи строителен надзор в размер на близо 215 000 лв. и глоби на физически лица за над 5 000 лв.
Направени са 4341 проверки на фирми, извършващи контрол при строителството на строежи от първа до трета категория. За установени нарушения са съставени 61 акта по Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), по които са издадени наказателни постановления и 4 заповеди за спиране на строежи.
От началото на годината до сега ДНСК е извършила над 17 000 служебни проверки на издадени разрешения за строеж и заповеди за допълването им, като са отменени 145 разрешения за строеж.
С проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията е предвидено повишаване на контрола върху надзорните фирми, както от регионалните дирекции за национален строителен контрол, така и от Централно управление.
За целта регионалните дирекции на строителния надзор ще извършват служебни проверки на комплексния доклад, съдържащ оценка за съответствие на инвестиционните проекти с основните изисквания към строежите, уточняват от регионалното министерство.
Освен това се предвижда служебните проверки на ДНСК да обхванат всички издадени разрешения за строеж, с изключение на издадените от министъра на регионалното развитие и благоустройството. Целта е по-стриктното изпълнение на задълженията и отговорностите на участниците в строителния процес, както и повишаване качеството на строителството, сигурността и безопасната експлоатация на строежите.