Бюджетът за януари се оказа със 100 млн. лв. излишък вместо с 407 млн. лв. дефицит
Излишъкът по консолидираната фискална програма набъбва до над 500 млн. лв. за месеца, но очакванията за февруари са салдото отново да е отрицателно
© ECONOMIC.BG / БТА
Държавният бюджет се оказа с излишък от 100 млн. лв. през януари, показват публикуваните с над месец закъснение данни на Министерството на финансите (МФ). Числото се различава драматично от прогнозите на финансовия министър Теменужка Петкова за 407 млн. лв. дефицит за месеца.
От ведомството обясняват разликата между очаквания и реалност с постъпилите непредвидени военни средства от Дания.
Това се дължи основно на постъпилите непредвидени в разчета за януари 2025 г. средства по споразумение между Министерството на отбраната на Република България и Министерството на отбраната на Кралство Дания за сътрудничество в областта на материалните ресурси за отбрана в размер на около 0.35 млрд. лв. Това изпълнение позволи нормалното финансиране на бюджетните системи, вкл. дължимите социални плащания, разходи за персонал и други”, казват от МФ.
Прогнозите на Петкова обаче се оказаха подвеждащи още при самото им представяне, тъй като те засягаха единствено държавния бюджет, а не консолидираната фискална програма (КФП). Разликата между двете е, че КФП обхваща сметките не само на държавата, но на цялата публична власт и агенциите към нея, в т.ч. съдебна власт, общини, университети, социално осигуряване, обществените радио и телевизия и пр.
Така данните за КФП всъщност показват излишък от 563.9 млн. лв., или 0.3% от прогнозния БВП, като най-голямо превишение на приходите над разходите се отчита по бюджетите на общините в размер на 432.9 млн. лв.
Основни параметри по КФП за януари 2025 г.
Приходите, помощите и даренията по КФП за януари 2025 г. са в размер на 6.3 млрд. лв., в т.ч. 348.6 млн. лв. еднократни приходи по бюджета на Министерство на отбраната. За година те нарастват със 752.2 млн. лв. (14.4 %), като от МФ обясняват движението с ръста на данъчните приходи, които се увеличават със 777.2 млн. лв.
Припомняме, че от началото на годината бе възстановена ДДС ставката за ресторантьорите, хляба и брашното
Данъчните постъпления (вкл. приходите от осигурителни вноски) са в размер на 5.2 млрд. лв., докато неданъчните са 727.9 млн. лв..
Разходите по КФП (вкл. вноската на Република България в бюджета на ЕС) за януари 2025 г. възлизат на 5.7 млрд. лв., което е с 959.4 млн. лв. повече спрямо януари 2024 г.
Нарастване на разходите има при социалните плащания, включително разходите за пенсии, както и при разходите за персонал, субсидии и други“, обясняват от институцията.
Размерът на фискалния резерв към 31.01.2025 г. е 12.1 млрд. лв., в т.ч. 10.5 млрд. лв. депозити на фискалния резерв в БНБ и банки и 1.6 млрд. лв. вземания от фондовете на Европейския съюз за сертифицирани разходи, аванси и други.
Държавната сметка ще се върне на минус през февруари
В прессъобщението си, разпространено до медиите във вторник вечерта, от Министерството на финансите представи и прогнозата си за представянето на бюджета през февруари.
Според тях за първите два месеца на годината салдото по КФП ще е отрицателно в размер на 1 млрд. лв. Само за февруари обаче "дупката" в бюджета е 1.6 млрд. лв. Частично това се компенсира с излишъка по КФП за януари.
Този огромен дефицит за февруари идва заради "трансакцията за възстановени разходи от сметка за чужди средства на МРРБ". Елиминирайки този ефект, бюджетното салдо по КФП към края на февруари 2024 г. е дефицит в размер на 200 млн. лв., посочват от МФ.
На база на предварителни данни и оценки се очаква приходите, помощите и даренията по КФП към февруари 2025 г. да бъдат в размер на 11 млрд. лв. Те нарастват .1 млрд. лв. (10.6 на сто) спрямо отчетените за първите два месеца на 2024 година. За този ръст принос имат най-вече данъчните приходи, които растат спрямо февруари 2024 г. c 13% (1 млрд. лв. в номинално изражение), докато неданъчните приходи и постъпленията в частта на помощите и даренията са близки до отчетените за същия период на 2024 г.
Разходите по консолидираната фискална програма (вкл. вноската на Република България в бюджета на ЕС) към февруари 2025 г. са в размер на 12 млрд. лева. За сравнение, разходите по КФП за първите два месеца на 2024 г. бяха в размер на 9 млрд. лв.
От МФ уточняват, че съгласно бюджетната методология на касова основа възстановените разходи от сметката за чужди средства на МРРБ (1.2 млрд. лв.) са отчетени в намаление на разходите по бюджета на МРРБ в частта на капиталовите разходи, където през декември 2023 г. е отчетен касов разход в същия размер. Поради тази причина в касовия отчет към края на февруари 2024 г. капиталовите разходи по КФП са отрицателни в размер на 0.8 млрд. лв.
При елиминирането на тази трансакция, с оглед съпоставимост на данните с 2024 г., разходите към края на февруари 2025 г. нарастват с 1.9 млрд. лв. (18.2%). Нарастване на разходите се очертава при социалните плащания, вкл. разходите за пенсии, както и при разходите за персонал, субсидии и други, казват от МФ.