ЕК няма да разследва корпоративните данъчни практики у нас
Искат данни за данъчните облекчения на близо 180 компании

© ECONOMIC.BG / БГНЕС
Европейската комисия (ЕК) няма да разследва корпоративните данъчни практики на пет страни, сред които е и България. От други 15 държави, между които са Германия, Франция и Италия, комисията поиска да представят подробности за данъчните облекчения на определени компании.
ЕК поиска данъчни подробности от Австрия, Белгия, Чешката република, Дания, Финландия, Франция, Германия, Унгария, Италия, Литва, Португалия, Румъния, Словакия, Испания и Швеция. Въз основа на получената информация, Комисията на този етап няма индикации, че трябва да разследва данъчните практики в България, Хърватия, Гърция, Латвия и Словения. Това се казва в комюнике, публикувано на страницата на Комисията.
Мярката е част от разследване на корпоративни данъчни режими в страните от Европейския съюз.
ЕК вече разследва официално данъчните схеми, създадени за Apple в Ирландия, Starbucks в Холандия, Amazon и финансовото подразделение на Fiat в Люксембург. През декември разследването бе разширено, като Брюксел поиска от всички 28 страни членки списъци с компаниите, към които данъчните власти са имали специално отношение между 2010 и 2013 г., припомня ДПА.
Въз основа на тази информация сега Еврокомисията иска данни за данъчните облекчения на общо близо 180 компании.
В комюникето се казва още, че ЕК е засилва натиска си върху Полша и Естония да осигурят цялата информация, изискана още през декември.На двете страни се продоставя срок от 1 месец да представят забавена информация за данъчните си практики. В противен случай страните ще бъдат изправени пред съда.
От всички останали – с изключение на България, Хърватия, Гърция, Латвия и Словения, е поискано да представят още подробности за схемите на корпоративно облагане, т.е. те продължават да са обект на разследване, допълва ДПА. В съобщението се казва още, че Комисията се стреми да гарантира по-голяма прозрачност по отношение на данъчните практики в страните членки на ЕС.