Енергията в Европа поскъпна до нови рекорди
Русия намали доставките на газ за Стария континент, което ще изпразни хранилищата и продължава да оскъпява електроенергията

© ECONOMIC.BG / Twenty20
Тазгодишната енергийна криза заплашва да провали икономическото възстановяване на Европа, тъй като цените на газа и електричеството скочиха до нови рекорди. Днес Русия ограничи газовите доставки към Европа, а Франция, обикновено износител на електроенергия, беше принудена да увеличи вноса и да гори петрол, за да поддържа светлината в крушките.
По-високите разходи принудиха някои компании да спрат или ограничат производството, докато инфлацията в еврозоната се изкачи до най-високите си нива в историята.
Енергийната криза се задълбочава точно когато новият щам на коронавируса се разпространява бързо в Европа, помрачавайки икономическите перспективи в региона. Разходите също се увеличават заради смущенията във веригите на доставки, които преобърнаха индустриите – от производителите на автомобили до производителите на вятърни турбини. Земеделието също изпитва трудности, тъй като цената на енергоемките торове нараства.
Не само цената на енергията е проблем в момента, имаме всички тези проблеми с веригите на доставки“, каза Ан-Софи Корбо, изследовател в Центъра за глобална енергийна политика към Колумбийския университет. „Храненето и отоплението са много важни неща. В момента много хора може да имат проблеми с отоплението, но вие може да имате проблеми с храненето, защото плодовете и зеленчуците са скъпи. Всичко става доста скъпо.”
Фючърсите на природния газ нараснаха с цели 19%, тъй като потоците от Русия към Германия по ключов маршрут паднаха до нула, и дори започнаха да се движат на изток към Полша, според мрежовия оператор Gascade. Цените на електроенергията в Германия и Франция се повишиха с повече от 10% след спирането на няколко ядрени реактора, принуждавайки шест петролни блока да бъдат пуснати във Франция, според информация от Entsoe.
Electricite de France SA заяви миналата седмица, че ще спре четири реактора, които представляват 10% от ядрения капацитет на страната, натоварвайки енергийните мрежи, които вече имаха проблем заради студеното време. Около 30% от ядрения капацитет на Франция ще бъде офлайн в началото на януари и за да влоши нещата още повече, Германия затваря 50% от реакторите си преди края на годината.
Недостигът на електроенергия означава, че Европа трябва да изгаря повече газ, точно когато Русия сигнализира, че доставките ѝ ще останат ограничени следващия месец. По-слабите потоци към Германия ще принудят Европа да продължи да изпомпва газ с високи темпове от вече изчерпаните си хранилища, като рискува продължителен дефицит на горивото през следващата зима.
Тези вълнуващи времена ще продължат още малко и вероятно няма да свършат преди края на зимата“, каза Ханс ван Клиф, старши енергиен икономист в ABN Amro. „В зависимост от това колко запаси ще останат дотогава, ефектът върху цената от текущия недостиг може да продължи много по-дълго.“
Енергийната криза е толкова сериозна, че Nyrstar на Trafigura ще спре производството в своята цинкова пещ във Франция през първата седмица на януари поради нарастващите цени на електроенергията. Норвежкият производител на торове Yara International, който ограничи производството по-рано тази година, заяви, че ще продължи да следи отблизо ситуацията и ще намали производството, когато е необходимо.
„Притеснявам се за едно нещо: цената на продуктите за торове“, каза Корбо. „Това в крайна сметка ще ни засегне по отношение на цената на храната и няма да окаже влияние върху Европа, това ще окаже влияние в много страни“.
Френското правителство поиска от EDF да рестартира някои ядрени реактори по-рано от планираното. Министърът на екологията Барбара Помпили каза този уикенд, че в допълнение към ранното рестартиране на реактора, страната има договори с някои компании, които са се съгласили да намалят производството в пиковите часове на търсене в замяна на плащания от правителството.
Ниските температури, разпространяващи се из целия континент тази седмица, също не помагат, а огромната мрежа от възобновяеми източници в Европа просто не може да се справи. Германската вятърна мощност падна до 2277 мегавата във вторник, най-ниското ниво от 16 ноември.
Референтните европейски цени на газа, търгувани в Холандия, се покачиха до най-високите стойности за всички времена – до 175.06 евро на мегаватчас. Фючърсите поскъпнаха с 15% до 169.40 евро в Амстердам.