Ердоган получи още власт, а това е зле за икономиката на Турция
В момента инвеститорите са в очакване да разберат какви са бъдещите планове на безконтролния турски президент

© ECONOMIC.BG / БТА
~ 2 мин.
Реджеп Ердоган и неговата Партия на справедливостта и развитието очаквано спечелиха изборите вчера и гарантират на турския президент поне още 5 години на власт. И не само това, победата му гарантира 5 години, в които на практика ще управлява еднолично и безконтролно. За поддръжниците на Ердоган това е единственият начин страната да се справи с множеството проблеми в региона. Според други, обаче, Турция не я чака светло бъдеще, особено по отношение на икономическата ситуация.
В момента инвеститорите са в очакване да разберат какви са бъдещите планове на Ердоган, който малко преди изборите обеща да се „разправи“ с всички, които „кроят заговор“ срещу Турция и турската лира.
Страната е изправена пред редица проблеми: обезценката на валутата, галопиращата инфлация, която вече е над 20% и намеренията на Ердоган да ограничи независимостта на централната банка и да я използва като инструмент за постигане на политическите си цели.За да стане ситуацията още по-лоша, Ердоган, който е на власт от 2003 г., винаги се е стремял да постига висок икономически растеж на всяка цена. Това обаче е за сметка на инфлацията – Ердоган иска да поддържа лихвите възможно най-ниски, за да имат достъп турците до евтино кредитиране и да купуват жилища.
А след победата от снощи, натискът върху централната банка да държи лихвите сравнително ниско, ще се засили, което пък ще засегне допълнително турските активи, смята Неел Гопалакришан, кредитен стратег в DBS Bank.
„Въпреки че би могло да има краткосрочно положително влияние върху турските активи, продиктувано от изборните резултати, очакваме турските активи да останат под натиск, освен ако не се предприемат политически мерки срещу високата инфлация и външната зависимост на страната“, каза Неел Гопалакришан пред CNBC.
Според него досега централната банка не е повишила достатъчно основната лихва, за да противодейства на инфлацията. „Правителството се е фокусирало върху растежа на БВП, а не върху инфлацията или валутната стабилност“, смята анализаторът.Ашиш Гойал, ръководител на звеното в NN Investment Partners, следящо нововъзникващите пазари, каза, че Турция вероятно ще се изправи пред много предизвикателства, тъй като има голям фискален дефицит, но „няма спестявания за финансирането му“.
Карин Хърн, партньор в East Capital, заяви, че пред турското правителство има две непосредствени области, върху които да се фокусира - решаването на макроикономическите предизвикателства пред Турция, както и действията на централната банка и слуховете, че тя не е независима.
Ердоган изигра необикновено тежка роля при определянето на паричната политика на страната си и много наблюдатели твърдят, че държи ръцете си Централната банка. Президентът, който се е нарекъл „враг на лихвите“, ефективно е предотвратил всякакви мерки от страна на институцията за повишаването им, пише CNBC.
„Една от причините, поради които турската икономика не се справя добре и пазарът не се справя добре, е фактът, че през последните две години бяхме изключително свободни откъм парична и фискална политика, което всъщност беше свързано с факта, че Ердоган иска да се увери, че населението ще се справя по-добре“, каза Карин Хърн.