ЕС одобри новата антикризисна френска схема за подкрепа на фирмите
Държавата е подготвила гаранции за 20 млрд. евро, ангажирайки частен капитал и търговските банки

© ECONOMIC.BG / Pixabay
В четвъртък правоприлагащите органи на ЕС одобриха френска схема на стойност 20 млрд. евро за подпомагане на засегнатите от вируси компании чрез квазикапиталови заеми и подчинен дълг. Европейската комисия заяви, че схемата представлява държавна гаранция за частни инвестиционни инструменти, финансирани от частни инвеститори и разпределяне от търговски банки. Също така ще се използва и подчинени облигации, целящи подобряване на капиталовото състояние на компаниите.
Френската държавна гаранция ще покрива до 30% от заемите и подчинените облигации, които ще бъдат придобити от частните инвестиционни схеми и трябва да бъдат издадени преди 30 юни 2022 г., с падеж 8 години.
Френските фирми влязоха в COVID кризата миналата година с рекордно ниво на дълг и те получаваха голяма част от държавногарантираните заеми от своите банки, тъй като паричният поток се срина по време на най-тежката френска следвоенна рецесия.
С матуритет от осем години и по-малки от заемите на другите кредитори, новите кредити ще имат предимството да не се броят като дълг по балансите и така ще се освободи ресурс за операции и инвестиции, критични за икономическото възстановяване.
Те ще имат по-дълъг матуритет от първия кръг на държавните заеми и също така ще имат по-високи лихвени проценти. Те също така ще имат първоначален четиригодишен гратисен период за погасяване на главницата и от компаниите се изисква да използват парите за финансиране на инвестиции, а не предишен дълг, каза Комисията.
Докато банките ще отпускат заеми на компании, парите ще идват от институционални инвеститори, като банките поддържат експозиция, за да гарантират стабилни решения за кредитиране.
Инвеститорите, главно застрахователи, които предоставят пари в брой, ще получат по-добри доходи от тези, предлагани на по-традиционните пазари, докато държавната гаранция за потенциални загуби намалява рисковете от експозиция за по-малките фирми.