ЕС търси спешно заместител на руския втечнен газ
Брюксел работи и за ускоряване на възобновяемата енергия, за да постигне независимост от трети страни

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Европейският съюз ще търси още заместващи доставки, включително от САЩ, за да замени изцяло руския газ. Също така Брюксел ще предприеме мерки, за да ускори навлизането възобновяемата енергия, която да намали цялостната зависимост на ЕС от синьото гориво, каза еврокомисарят по енергетиката Дан Йоргенсен, цитиран от Reuters.
ЕС обеща да се откаже от руските изкопаеми горива до 2027 г. в отговор на нахлуването на Москва в Украйна през 2022 г. Но докато доставките на газ от руски тръбопроводи наистина спаднаха, ЕС увеличи вноса си на руски втечнен природен газ миналата година.
Вместо да използваме парите на данъкоплатците, парите на гражданите, за да плащаме за газ, където приходите отиват във военния сандък на Путин, трябва да сме сигурни, че произвеждаме собствена енергия“, каза Йоргенсен, имайки предвид руския президент и неговата война.
Йоргенсен каза, че Брюксел подготвя промени в правилата, с които да ускори изграждането на възобновяема енергия. За индустриите и отоплението на домовете, където газът не може бързо да бъде заменен с електричество, той каза, че ЕС ще засили усилията си за осигуряване на алтернативни доставки.
Моята работа е да се уверя, че ще е евтино, а не руско“, каза той. „Все още ще имаме нужда от газ и ще трябва да намерим други източници освен Русия, а това може да означава и по-голям внос от САЩ.“
Европейските еталонни цени на газа се повишиха до двегодишни върхове миналата седмица.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп предупреди преди да встъпи в длъжност през януари, че ЕС ще се сблъска с търговски мита освен ако не внася повече петрол и газ от Съединените щати.
Европейската комисия не купува пряко газ, но е изготвила планове да се ангажира с доставчици на LNG и инвестиции в инфраструктура за износ на LNG в чужбина, за да се опита да осигури по-дългосрочни договори със стабилни цени, показват проектодокументи, за които по-рано тази седмица съобщи Reuters.
Съгласно законодателството на ЕС последните европейски газови договори трябва да спрат да действат през 2049 г., като част от целта на Блока за изменение на климата и постигане на нетни нулеви емисии до 2050 г.
Йоргенсен отказа да коментира изтеклите проектодокументи, които Комисията се очаква да публикува следващата седмица.
Но той потвърди, че ЕК работи върху по-строг контрол на газовия пазар, за да избегне спекулативната търговия, причиняваща скокове на цените, и ще предложи „финансови инструменти“ следващата седмица, предназначени да отделят цените на електроенергията на дребно от високите цени на газа.
Правилата на ЕС за пазара на електроенергия сега са такива, че въпреки бързото разширяване на възобновяемата енергия в Европа, цената на газа продължава да определя цената на електроенергията, която плащат много европейски потребители.