ЕС удря руския елит и ключови сектори от икономиката с нов пакет санкции
Това ще засили икономическия натиск върху Кремъл и ще ограничи способността му да финансира войната в Украйна

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Европейският съюз одобри нов четвърти пакет от санкции срещу Русия заради нахлуването й в Украйна. Мерките бяха широко обсъждани от европейските лидери през последните дни, като се търсеше вариант за възможно най-силно увеличение на натиска върху икономиката на страната.
Докато войната на президента Путин срещу украинския народ продължава, ние сме решени да подкрепим Украйна и да спрем финансирането на военната машина на Кремъл. Целта на санкциите е президентът Путин да спре тази нечовешка и безсмислена война", заяви Жозеп Борел.
Новите санкции целят да ударят важни икономически сектори, като се въвежда пълна забрана на всякакви сделки с определени руски държавни предприятия в различни сектори. Забранява се оценяване на кредитния рейтинг на Русия и руските дружества от страна на агенциите за кредитен рейтинг от ЕС и предоставянето на рейтингови услуги на руски клиенти, което би довело до още по-голяма загуба на достъп до финансовите пазари на ЕС.
Брюксел разширява списъка на лицата, които имат връзка с отбранителния и индустриалния сектор на Русия, като им налага по-строги ограничения за износ на стоки с двойна употреба и техника, които биха могли да допринесат за технологичното подобряване на отбраната и сигурността на страната. Западът налага забрана за нови инвестиции в руския енергиен сектор, с малки изключения за ядрената енергия за граждански цели и транспортирането на някои енергийни продукти обратно до ЕС.
Въвежда се забрана за износ от ЕС на луксозни стоки (например луксозни автомобили, бижута и др.), което ще се отрази пряко на руския елит. Ограничава се вносът в ЕС на продукти от стомана и желязо. За компенсация увеличените квоти за внос ще бъдат разпределени между други трети държави.
Освен това ЕС санкционира още ключови олигарси и лица, които прокарват наративите на Кремъл за ситуацията в Украйна, както и ключови компании в секторите на авиацията, корабостроенето и машиностроенето.
ЕС, съвместно със Световната търговска организация (СТО), обсъжда отмяна на статута на Русия като най-привилегирована страна в областта на търговията. Молбата на Беларус за присъединяване в организацията също се преразглежда и може да бъде отхвърлена.