Криза в европейската стоманодобивна индустрия: ЕС търси спешни решения
Европейската комисия се среща с представители на европейския бранш в опит да спаси сектора

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен проведе среща с представители на стоманодобивната индустрия в Европейския съюз, за да обсъди бъдещето на сектора, който изпитва сериозни икономически трудности. Основните проблеми пред индустрията включват намалено търсене, повишени производствени разходи и глобалната конкуренция, която поставя европейските производители в неизгодна позиция.
„Стоманата е навсякъде – от вятърните централи до отбраната“, заяви Фон дер Лайен след срещата, подчертавайки ключовото значение на сектора за европейската икономика. Тя призна, че индустрията се намира на кръстопът, изправена пред двойното предизвикателство на необходимата декарбонизация и нелоялната конкуренция от глобалните пазари.
ЕС подготвя спасителен план
За да отговори на тези предизвикателства, Европейската комисия подготвя конкретен план за действие, който ще бъде представен в рамките на две седмици. Целта е да се осигурят условия за растеж на индустрията и да се стимулират инвестиции в по-екологично чисти технологии. Според официално прессъобщение на Комисията „стоманодобивната промишленост е подложена на голям натиск“ и се нуждае от спешна подкрепа.
Високи разходи, ниски цени – формула за криза
Анализите показват, че производствените разходи в ЕС са се увеличили значително поради високите цени на енергията, докато световният свръхкапацитет и намаленото търсене натискат цените надолу. Това създава тежка финансова ситуация за европейските производители, които срещат затруднения при инвестирането в по-устойчиви производствени методи.
Търговските войни като допълнителна заплаха
Освен вътрешните проблеми, европейската индустрия е изправена пред външни предизвикателства. Намеренията на бившия американски президент Доналд Тръмп да наложи 25% мита върху вноса на стомана и алуминий от ЕС пораждат нови опасения сред производителите, които и без това изпитват трудности да запазят конкурентоспособността си на световните пазари.
Стоманата – гръбнакът на европейската икономика
Стоманодобивната индустрия в ЕС разполага с около 500 производствени обекта в 22 държави членки, осигурява над 2,5 милиона работни места и генерира около 80 милиарда евро към брутния вътрешен продукт на ЕС. Продуктите от европейска стомана се използват в ключови индустрии като автомобилостроене, строителство, отбранителен сектор и производството на електрически превозни средства.
Историческите корени на индустрията
Стоманодобивната индустрия е дълбоко вградена в историята на ЕС, като самият Съюз е наследник на Европейската общност за въглища и стомана, основана през 1951 г. Това наследство показва стратегическото значение на сектора, който днес търси начин да запази своята роля в условията на глобална трансформация.
Какво предстои?
Предстоящият план на Европейската комисия ще даде насоки за бъдещето на индустрията, но въпросите остават. Ще успее ли ЕС да осигури конкурентоспособността на своите производители? Какви ще са конкретните мерки за намаляване на въглеродните емисии и адаптация към новите икономически реалности? Отговорите предстои да бъдат разкрити в следващите седмици.