Еврокомисията пита България за допуснатата контрабанда на руско гориво
Високопоставени служители от Брюксел искат от българското правителство да обясни действията си във връзка с липсата на контрол по дадената дерогация

© ECONOMIC.BG / ЕК
Европейската комисия ще поиска обяснения от България, след като разследване вчера показа как "Лукойл Нефтохим" използва дадената на България дерогация, за да заобикаля европейските санкции върху руския петрол и горива. Благодарение на това компанията е спечелила допълнителни 1 млрд. евро, които са отишли за финансиране на войната на Владимир Путин в Украйна.
Вчера POLITICO излезе с материал, в който разказва за съвместно разследване на Центъра за изследване на демокрацията, Global Witness и Центъра за изследване на енергетиката и чист въздух, което установява няколко случая на контрабанда на горива, рафинирани от руски петрол. Днес изданието съобщава за предприетите действия от страна на Брюксел.
Припомняме, че вчера министър-председателят Николай Денков призна, че знае за схемите на "Лукойл Нефтохим", но каза, че държавата е безсилна. Финансовият министър Асен Василев пък каза за POLITICO, че от тях научава за тези случаи.
Обръщаме внимание на станалото и помолихме българите да обяснят (действията си)“, каза високопоставен служител на Еврокомисията, пожелал анонимност, пред POLITICO.
„Вярно е, че тези дерогации и изключения могат да създадат проблеми“, казва още той и добавя, че „се опитваме да ги премахнем постепенно, но не мога да скрия факта, че все още има няколко „дупки“ тук и там.“
Освен приблизително 983 милиона евро, получени от Русия през „вратичката“ чрез налози върху производството и износа, тя също така генерира почти 500 милиона евро печалби за собственика на рафинерията „Лукойл“, откакто изключението започна да действа на 5 февруари. Това се казва в класифициран анализ, изготвен за българския парламент и видян от POLITICO.
София издейства дерогация за руската компания през пролетта на 2022 г., когато на власт беше редовният кабинет "Петков". Тогава финансовият министър Асен Василев толкова яростно защитаваше отстъпката за руската компания, че дори заплаши Европейската комисия, че ще блокира целия санкционен пакет, ако Брюксел не предостави дерогацията. В крайна сметка това извиване на ръцете от страна на Василев свърши работа и България стана единствената държава, получаваща нефт по море, която получи разрешение да продължава да ползва руската суровина.
Вчера и говорител на Европейската комисия каза на пресконференция в Брюксел, че „нямаме данни, които да споделим, следим общодостъпните съобщения. Когато се установи проблем, поддържаме контакт със съответната държава от ЕС. В общия случай сме в тясна връзка с държавите от ЕС, за да осигурим уеднаквено прилагане на санкциите".