Европа оглави класацията на вносителите на втечнен газ
Блокът вече представлява около една четвърт от световния внос на LNG
Европа бе най-големият клиент на глобалния пазар на втечнен природен газ през 2022 г., като регионът внасяше значително по-големи количества от конкурентните купувачи в стремежа си да намали доставките на руски газ. В предишни години ЕС изоставаше от Япония и Китай по отношение на вноса на втечнен природен газ, но Русия „въоръжи“ енергията си след нахлуването в Украйна и принуди Блока да търси алтернативни доставки на гориво.
С нуждата на Европа да внася по-големи обеми, за да запълни своите съоръжения за съхранение през 2023 г., глобалният пазар на LNG ще остане стегнат, което потенциално ще повиши цените за потребителите на газ по целия свят.
Когато цената се повиши в Европа, Азия трябва (да увеличи сумата, която плаща) съответно, за да може да се конкурира за привличане на LNG товари“, посочва пред Financial Times старши LNG анализатор в Refinitiv. „Европа се превърна в премиум пазар.“
Държавите от ЕС са внесли 101 млн. т втечнен природен газ през 2022 г., 58% повече спрямо предходната година, показват данни на Refinitiv. Блокът представлява около една четвърт от световния внос на LNG през периода.
Стремежът на Европа беше подпомогнат от намаляването на търсенето в Китай. Стриктната политика на Пекин за нулев COVID доведе до забавяне на икономиката и намалено търсене на енергия през 2022 г.
Вносът на LNG в Китай през 2022 г. възлиза на 64.5 млн. т, докато през 2021 г. страната бе най-големият вносител в световен мащаб със 79 млн. т. Страната също така реекспортира малко излишък от втечнен природен газ за Европа тази година, което помогна за попълване на газовите хранилища на Блока.
Вносът на LNG на ЕС миналата година се равнява на 137 млрд. куб. м природен газ, близо до приблизително 140 млн. куб. м тръбопроводен газ, получен от Русия през 2021 г. Анализаторите обаче предупреждават, че Европа ще трябва да внася повече LNG през 2023 г., тъй като Москва реши да спре доставките.
Междувременно Китай също премахна правилата си за нулев COVID, което анализаторите очакват да доведе до съживяване на търсенето на LNG – макар и не до същото ниво като през 2021 г., тъй като Пекин разгърна огромни количества възобновяема енергия и изгражда вътрешните си доставки на газ.
Втечненият газ сега представлява около 35% от доставките на газ в Европа, спрямо дял от 20% миналата година, според данни на мозъчния тръст Bruegel.