Новините от седмицата: Провал за кабинета „Денков“; Нов завод в Русе; 117 млн. лв. за семейни фирми
Нарушения около Gemcorp; Съживяване на идеята за нефтопровод с Гърция

© ECONOMIC.BG / БТА
Законопроект предвижда отнемането от „Лукойл“ на терминала „Росенец“
Депутати от „Демократична България“ внесоха законопроект, който предвижда нефтеният пристанищен терминал „Росенец“ да се отнеме от „Лукойл“ и да се върне на държавата. Бъде ли приет, месец след влизането му в сила правителството ще трябва да прекрати концесията.
Кабинетът съживи идеята за нефтопровода „Бургас – Александруполис“
Ембаргото върху руския петрол провокира служебния кабинет да пристъпи към възраждане на идеята за построяване на нефтопровод от Александруполис до Бургас. На днешното си заседание Министерският съвет одобри Меморандум за разбирателство между енергийните министерства на България и Гърция, чрез който двете държави ще си сътрудничат при проучването на възможности за реализиране на позабравения проект.
България получи достъп до терминалите за втечнен газ в Турция
България вече има достъп до терминалите за втечнен природен газ в Турция. Споразумението за сътрудничество между „Булгаргаз“ и турската държавна енергийна компания „Боташ“ бе подписано днес в Министерския съвет. То е за срок от 13 години и ще даде възможност на обществения доставчик да внася по 1.5 млрд. куб. м. газ в страната.
Опитът за кабинет на „Продължаваме промяната“ се провали за броени минути
Втората по големина парламентарна сила „Продължаваме промяната“ очаквано ще върне на президента Румен Радев мандата за съставяне на правителство неизпълнен. Това стана ясно след гласуването в парламента на декларация на формацията, за която обаче не бе събрано мнозинство.
Христо Иванов призова ГЕРБ и ПП да се договорят за кабинет
Съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов призова двете най-големи политически сили – ГЕРБ и „Продължаваме промяната“ да постигнат споразумение в името на изход от политическата криза.
Меморандумът с Gemcorp: Много нарушения и неясни действия
Редица административни нарушения на правилници, наредби и закони и липса на налични документи около сключения меморандум на правителството на Кирил Петков с компаниите Gemcorp и IP3 за 1 млрд. лв. Това показа докладът на временната комисия в парламента за установяване на фактите около злополучния енергиен меморандум. От „Продължаваме промяната“ оспориха някои от тях, докато за други признаха, но в крайна сметка описаха доклада като „абсолютна измислица“ и го заклеймиха като „изфабрикуван“ и „измислен“.
България се опасява от арбитражно дело с „Газпром“
България се опасява, че руската „Газпром експорт“ може да заведе арбитражно дело срещу „Булгаргаз“. Тази хипотеза беше изразена днес от енергийния министър Росен Христов по време на парламентарния контрол. През април кабинетът "Петков" отказа да плаща на руския доставчик по рубловата схема, разпоредена от Владимир Путин, което доведе до спиране на доставките.
Топлият декември намали с 4% потреблението на ток в България
Необичайно високите температури през последния месец на миналата година доведоха до спад в потреблението на електроенергия в България с приблизително 4% на годишна база. Така през първия зимен месец от новия отоплителен сезон потреблението на ток в страната достига 3 697 798 MWh, показват данните на Електроенергийния системен оператор, предоставени за Economic.bg.
„Метрополитен“ подписа договорите за разширяване на метрото до „Слатина“
Столичният „Метрополитен“ е подписал договорите за строителство на някои станции от последното разширение на метрото. Става въпрос за продължението на третия лъч, който трябва да стигне до бyл. „Цapигpaдcĸo шoce“. Станциите по 6-километровото трасе са общо шест, като за четири от тях са подписани контракти с избраните изпълнители – обединения около „Трейс груп холд“.
Кабинетът е платил 175 млн. лв. аванс за магистрала Русе – Велико Търново
Аванс в размер на 175 млн. лв. са получили консорциумите, които трябва да строят първите 76 километра от магистралата Русе – Велико Търново. Плащането е направено в края на 2022 г. Това стана ясно от изслушване на регионалния министър Иван Шишков в ресорната парламентарна комисия.
Държавата чака оферта за изтребители на лизинг от Швеция
Служебният кабинет очаква в началото на следващия месец да получи оферта от Швеция за придобиване на лизинг на изтребители „Грипен“. Военновъздушните сили планират да ги използват до пристигането на първата партида нови американски самолети F-16, за които България плати предварително и накуп над 2 млрд. лв.
„Фрапорт“ изгражда фотоволтаични централи на двете морски летища
Двете морски летища – Варна и Бургас – ще се сдобият с фотоволтаични централи. Проектите са включени в инвестиционната програма на концесионера „Фрапорт“. Стойността на соларните инсталации за момента не се уточнява, тъй като обявяването на търга предстои. Ясно е обаче, че през следващите 3 години концесионерът ще вложи над 70 млн. евро в развитието на аеропортите, посочиха от пресцентъра на „Фрапорт“ за Economic.bg.
Български сателит полетя в космоса с първата мисия на SpaceX за 2023-а
Сателитът Platform-2 на българската компания за космически технологии EnduroSat бе част от първата мисия за 2023 година на гиганта SpaceX на милиардера Илон Мъск. Апаратът бе изстрелян в орбита на борда на ракетата Falcon 9 заедно с още 113 спътника.
България e третият най-голям износител на ски и сноуборд в ЕС
Бългapия се нapeждa на трето място cpeд нaй-гoлeмитe изнocитeли нa cĸи и cнoyбopд oбopyдвaнe в EС през 2021 г. Данните на Евростат показват, че безапелационен лидер продължава да е Австрия, където са и най-популярните ски курорти в Европа. През 2021 г. в ЕС са произведени общо 3.6 милиона чифта ски и сноубордове, което е 3% ръст в сравнение с 2020 г. Почти половината от това оборудване (1.6 милиона) е произведено в алпийската Австрия.
Германската WITTE Automotive строи нов завод в Русе
Германската компания WITTE Automotive, която произвежда заключващи системи и други продукти за автомобили, ще удвои производствения си капацитет в Русе. Това съобщи кметът на крайдунавския град Пенчо Милков.
„Да развием бизнес тук, не в чужбина“: Двама братя и тяхното ателие в с. Окорш
„България е място, където може да се развива бизнес. По-добре да останем тук заедно, а не да се превърнем в поредното семейство, което е разделено в търсене на по-добър живот.“ Не, това не е част от рекламен клип за България. Това са думи на Иван, който заедно с брат си Драгомир започват собствен бизнес тук, в България, в село Окорш.
След излизането от Русия и Беларус: „Евроинс“ търси растеж на останалите си пазари
Застрахователнoто дружество на групата „Еврохолд България“ само преди дни обяви продажбата на своя бизнес в Беларус и Русия. Компанията подчертава, че решението е стратегическо, тъй като тя иска да се фокусира върху пазари, които имат перспектива за добър растеж и на които вече има потенциал за значим пазарен дял в бъдеще. Компанията отчита, че все пак войната в Украйна.
„Алтерко“ придоби 60% от словенска компания за интернет на нещата
Българският производител на IoT (Интернет на нещата) продукти и часовниците MyKi – „Алтерко“ – е придобил 60% от словенския си конкурент GOAP в сделка за 2 милиона евро, обяви компанията чрез Българската фондова борса (БФБ). Ходът ще помогне за разширяването на технологичното портфолио на родната фирма, която устойчиво следва стратегията си за международно разширяване.
Семейни фирми получават 117 млн. лв. за модернизация
Още през януари 2023 г. Министерство на иновациите и растежа (МИР) обещава да стартира кандидатстване за получаване на безвъзмездна финансова помощ за модернизация на семейни предприятия и фирми от творческите индустрии и занаяти. То ще бъде възможно по процедура за Подобряване на производствения капацитет на малки и средни предприятия на стойност над 117 млн. лв. Тя е по Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ (ПКИП) 2021 – 2027 г.
Търговците в Хърватия масово закръглят цените в евро нагоре
Три дни след официалното въвеждане на еврото като национална валута в Хърватия правителството е изправено пред вълна от недоволство заради повишения на цените поради закръгляване при превалутирането. Новинарският портал index.hr съобщава, че в различни интернет форуми много потребители изразяват недоволството си от по-високи цени в магазини, фризьорски салони и дори паркинги.
6G може да използва хората като източник на енергия
Докато 5G тепърва си проправя път към потребителите по света, учените отдавна вече провеждат изследвания в областта на 6G, следващото поколение мобилни комуникации. Последните новини по темата идват от Университета на Масачузетс в Амхърст, където екип от научни работници установи, че човешкото тяло може да бъде полезен инструмент за захранване на устройства в бъдеще.
Защо Tesla и Apple затъват заради Китай
Apple и Tesla са изправени пред големи затруднения в Китай и това повишава още повече безпокойството на инвеститорите около двата американски технологични гиганта, пише CNBC.
Големият въпрос за Европа: Какво ще направи една слаба Русия?
Войната в Украйна вече доказа, че почти всички предположения на хората са погрешни и сега Европа се чуди какво все още може да се предполага, пише в свой анализ CNN Business.
Защо 2023-а може да се окаже година на невиждани рекорди за златото
Цената на златото достигна шестмесечен връх рано във вторник и анализаторите смятат, че ралито ще продължи през 2023 г. Спот цената на благородния метал достигна връх малко под 1850 долара за тройунция в ранните часове на днешния ден, преди да се понижи до около 1834 долара за унция по-късно в Европа. Фючърсите върху златото в САЩ се повишиха с 0.8% до 1840.50 долара.
Дейвид Бекъм гради модна империя и става още по-богат
Дейвид Бекъм вече беше утроил приходите от своята марка, а инвестициите му достигнаха 34 милиона паунда (40.9 милиона долара) през 2021 г. още преди да подпише спорния договор за спонсорство за популяризиране на Катар преди Световното първенство по футбол.