Европейската икономика изненада приятно
Германия пое отново ролята си на двигател за стопанството на Стария континент

Европейската икономика изненада приятно анализаторите, след като данните на Евростат показа ръст, надминаващ прогнозите. Германия възвърна имиджа си на двигател за Стария континент, ускорявайки растежа си повече от двойно над очакваното.
Предварителните данни показват, че брутният вътрешен продукт в еврозоната се е увеличил на тримесечна база през октомври-декември с 0,3%, а на годишна – с 0,9%. Средните прогнози бяха съответно за 0,2 и 0,8%.
След две тримесечия с резултати близки до застой, германската икономика добави 0,7% на тримесечна и 0,9% на годишна база в края на 2014 г. Очакванията за най-голямото европейско стопанство бяха за ръст спрямо юли-септември в рамките на 0,3%. Натрупаното покачване на БВП за изминалата година пък е 1,6%, основно благодарение на активизиране на вътрешното търсене през последните месеци.
„Това е като гръм от ясно небе. Появиха се предположения, че Германия може да навлезе в рецесия, но вместо това се оттласна убедително. Фактът, че растежът идва основно от вътрешното потребление представлява солидна основа за оптимизъм”, коментира пред Reuters Андреас Реес от UniCredit.
Втората най-голяма икономика във валутния съюз – Франция, не успя да поддържа същото темпо и добави едва 0,1 спрямо юли-септември и 0,4% за цялата 2014 г. Италия също не е сред отличниците, отчитайки нулев растеж за разглеждания период, което означава, че страната не записа нито едно тримесечие с ръст за изминалата година.
На другия полюс е Испания, която изненадващо се превърна в опора на европейската икономика през предишните тримесечия. Растежът там се ускорява до 0,7% на тримесечна и 2% на годишна база.
Стопанството на Европейския съюз продължава да отчита по-стабилни показатели, разширявайки се с 0,4% спрямо третото тримесечие и с 1,3% в сравнение с октомври-декември 2013 г. Най-силен растеж на тримесечна база отчитат Естония и Унгария – 1,1 и 0,9%, а три са страните със спад – Кипър – с 0,7%, Финландия – с 0,3% и Гърция – с 0,2%. Отличниците спрямо четвъртото тримесечие на 2013г. са Унгария – 3,4%, Полша – 3,1%, Великобритания – 2,7% и Естония – 2,6%. Икономиката на северната ни съседка Румъния също регистрира добри резултати, добавяйки 2,5% за една година.
Днес Националният статистически институт обяви предварителните си данни, според които растежът на БВП в България се е забавил в края на годината.