Фермери увеличават добива си със соларно земеделие
Най-голямото предизвикателство, свързано с агрофотоволтаиката, е кои култури виреят най-добре под соларните панели

© ECONOMIC.BG / Pixabay
Соларното земеделие, познато като агрофотоволтаика, помага на фермерите да увеличат значително добива си на продукция, а не само да произвеждат и получават електроенергия за собствени нужди. Пример за това е опитът на 33-годишния немски фермер Фабиан Картаус, който отглежда боровинки и малини с помощта на соларните панели. Земеделецът е наследил ферма от 80 хектара в западногерманското градче Падерборн.
„Баща ми построи първата фотоволтаична система на покрива на плевнята. Израснал съм с енергията, произвеждана от панелите“, споделя за „Дойче веле“ Картаус. Сега той притежава две големи системи за слънчева енергия, които са разположени на един хектар от фермата. Слънчевите панелите генерират 640 000 киловатчаса годишно, достатъчни да захранят с електричество 160 домакинства. Енергията се използва за експлоатация на хладилните и сушилните системи на фермата.
Най-голямото предизвикателство, свързано с агрофотоволтаиката, е кои култури виреят най-добре под соларните панели. Зимна пшеница, картофи, детелина, целина, ябълки, череши, картофи, домати и краставици са сред най-често отглежданите плодове и зеленчуци с помощта на соларното земеделие. Ефектът на засенчване и по-малкото изпарение на вода водят до 40% по-високи добиви при отглеждането на домати и памук.
Във фермата на Фабиан Картаус се отглежда полски боб, зърно, рапица и царевица. Електроинженерът не се страхува да експериментира и с горски плодове и вече жъне успех. Той се надява в близко бъдеще да увеличи соларните панели в стопанството си до 10 хектара.
Aгрофотоволтаиката е идеално решение за малките стопанства, които не могат да увеличават площите си и се намират в икономически затруднения. Освен това соларното земеделие е начин да се намали използването на изкопаеми горива и огромен потенциал за сухите региони.