Френската Photosol се насочва към соларни проекти в България
Компанията е предпочела Румъния за новия си офис, от който да управлява дейността си в региона

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Френският производител на възобновяема енергия Photosol иска да навлезе на българския ВЕИ пазар, изграждайки портфолио от соларни централи. Групата е избрала Румъния за новия си офис, от който да управлява дейността си в двете съседни държави, както и в Западните Балкани. Това съобщава румънското издание Economica.net, цитирайки дискусии от срещата на върха Solar Energy Bucharest.
Компанията иска да изгради в региона проекти за слънчева енергия с мощност 1.2 GW. Само за Румъния са планирани 500 MW, но детайлна информация за амбициите на дружеството в България все още няма.
Защо Румъния?
Компанията вижда региона като динамичен пазар, съобразен с икономическия контекст и ценностите за устойчивост на Европейския съюз. Сирил Перотей, международен директор по развитието на групата Photosol, допълва, че в Румъния има икономическа среда, благоприятна за развитието на бизнеса и разширяването на компанията.
Румъния е една от страните с най-голям потенциал за потребление и развитие на проекти за възобновяема енергия в региона. Потенциалът за капитализиране на проекти и европейските програми за финансиране са движещи сили за решенията на инвеститорите като цяло и в частност на Photosol“, каза още Сирил Перотей.
Той представи няколко предимства, заради които независим производител на енергия трябва да присъства в Румъния. На първо място, пазарът – въглищата се премахват постепенно, руският газ се премахва постепенно, има амбициозна цел за възобновяеми енергийни източници, появата на бъдещ пазар на капацитет и има схеми за подкрепа на инвестициите, от европейски фондове и чрез механизма за CfD.
Второ, Румъния е един от големите пазари и с най-висок темп на растеж в района – от 4.9 GW инсталирани слънчеви мощности миналата година до целта от 8.2 GW за 2030 г., рисковете са приемливи, разрешителните се издават бързо и има силни връзки с региона.
Трето, пазарът на дългосрочните договори за изкупуване на електроенергия (PPA) също се развива – през 2024 г. има подписани такива за 346 MW капацитет. Сертификатите за произход също могат да бъдат капитализирани чрез присъединяване към Асоциацията на издаващите органи (AIB), планирано за 2027 г.
Четвърто, Румъния има развита финансова екосистема, в която присъстват търговски банки и инвестиционни фондове, но разходите за финансиране в местна валута са високи.
Първо наземни централи
Компанията иска първо да разработи класически фотоволтаични паркове „на земята“, а след това и агроволтаични системи. Осигуряването на инвестиции ще става основно чрез подписване на двустранни договори за изкупуване на електроенергия с фирми (търговски PPA), които ще осигурят около половината от приходите.
Photosol Group е първият независим производител на слънчева енергия във Франция и се превърна в един от най-големите играчи на този пазар. Има 97 фотоволтаични централи в експлоатация във Франция, оперативен и строителен капацитет от 992 MWp и портфолио от проекти от над 5 GWp.