Фрийлансърите – професионализъм облечен в свобода
Малко разяснения от професионалистите в сферата: Що е то фрийлансър?

Във Вашата организация се стартира нов проект. За целта има необходимост от специалисти с компетенции X,Y и Z, с които не разполагате. От успеха на проекта зависи дали ще се продължи с имплементирането му и за в бъдеще. Вашата задача е да намерите най-добрите специалисти с опит в търсената област. Дали да се обърнете към фрийлансър? Нека разгледаме по-подробно тази опция:
В най-общия случай наемането на фрийлансър е приложимо при:
- Кратки, конкретни и не особено софистицирани задачи.
- Специфични, комплексни задачи, изискващи конкретна (рядко срещана) експертиза.
- Когато задачата, за която търсим човек, не е достатъчна за да уплътни 8-часов работен ден, на постоянен трудов договор, на нов служител.
- Когато организацията не разполага със специалист с търсената компетенция и същият е необходим спешно, така че няма възможност да бъде обучен/развит някой наличен служител с потенциал.
- Когато човекът, когото търсим, е необходим за целите на временен проект.
Фрийлансъри се търсят както за изпълнителски, така и за експертни и консултантски роли и най-често са в сферата на:
- IT/Програмиране (в тази сфера фрийлансърите се наричат contractors) – web design; software development, software implementation; networking; (solution) architect; т.н.
- Креативни дейности – Дизайнери; Маркетинг специалисти;
- Услуги – Преводачи; Създаване на (авторско) съдържание; data entry;
От къде да се сдобием с фрийлансър:
- С препоръка от познат/приятел
- Личен контакт
- Онлайн платформа*
*Он-лайн платформите, позволяват на регистрирани потребители – фрийлансъри или клиентски организации, на база съвместимост между търсените и предлагани умения и компетенции, да се свързват с цел съвместна работа.
Какво включва наемането на фрийлансър – като разход на време, усилия, пари, и тн от гледна точка на организацията. Какво си спестява същата тази организация и какви са рисковете за нея:
Oрганизацията получава:
- Възможността „да консумира“ на готово специалист с търсената експертиза (не влага в и не развива никого).
Коства на организацията:
- Време и усилия от страна на HR за намиране на въпросния специалист
- Сключване на граждански договор, администрирането му и тн
- Разходи относно заплащане – предварително уговорен хонорар за конкретната задача/проект*
** Заплащането на фрийлансърите се осъществява на база свършена работа, като може да бъде реализирано:
- На час
- На завършен етап от проектната задача
- На завършен цялостен проект
Какво организацията си спестява:
- Време и загубени ползи, от момента в който потенциален новоназначен служител, на трудов договор, би встъпил в длъжност, до момента в който би навлязъл в работния процес и би започнал да генерира печалба.
- Разходите, които трудовия договор предполага – относно ежемесечно заплащане, осигуровки, отпуски, допълнително здравно осигуряване, бонуси за добро представяне
- Подсигуряване на физическо работно място на служителя.
- Въвеждащи обучения, последващи тренинги, включване в програми за развитие и тиймбилдинги.
Рискове при наемането на фрийлансър:
- Могат да работят по няколко проекта едновременно (включително и за конкурентни организации).
- Да не си свърши работата. В уговорения срок. Или изобщо. Но(!) – това важи и за двете страни – винаги има възможност да си търсите правата. Ако ги знаете. Също важи и за двете страни.
- Компанията да не успее да намери подходящ специалист, отговарящ на изискванията.
- Да не успеете да го мотивирате, или съответно да контролирате процеса по изпълнение на заданието му – сключването на трудов договорпредполага йерархична зависимост между страните, участващи в договора. При гражданския договор подобна зависимост отсъства. Даже напротив – той предполага равнопоставеност на страните.
Какво означава за фрийлансъра поемането на нов ангажимент:
Фрийлансърът получава:
- Свобода сам да менажира процеса по търсене и изпълнение на задачата си – иначе казано – да работи когато иска (не непременно в часовете между 9 и 17) и от където иска (много често физическото му местонахождение няма особено отношение към изпълнението на задачата му).
Коства на фрийлансъра:
- Усилия, от гледна точка на време и нека си го кажем – нерви, да търси нови ангажименти/проекти.
- Доброто му представяне във всеки отделен проект е пряко обвързано с евентуалното му бъдещо (дългосрочно) проектно сътрудничество със същия този работодател, или негови познати…
- Инвестиция в себе си – самоподготовка и самообучение в областта, в която ще извършва дадената услуга.
Това, което фрийлансърът си спестява/се лишава:
- Транспортни разходи и време – от и до работа.
- Възможност за израстване в организацията.
- Възможност да комуникира с колеги/другите служители в рамките на една организация. В зависимост от гледната точка, на тази опция може да се гледа както като плюс, така и като минус.
- Гарантиран месечен доход. Който върви ръка за ръка с чувството за сигурност.
- Job security.
Рискове за фрийлансъра, при приемане на нов проект:
- Да не му платят. Изобщо. Или само частично. Често срещани са изявления (от страна на клиента) от рода – „Ама аз това не си го представях точно така… Друго се разбрахме с теб“.
- Репутацията му на добър специалист е пряко обвързана с представянето му и удовлетвореността от страна на клиента. Защото – хората говорят. Особено в различните „гилдии“, впечатленията от някой конкретен специалист с рядко срещана експертиза, се разпространяват със скоростта на аромата на току-що сготвена гозба когато си много гладен… И много често от тях зависят бъдещите му ангажименти.
Характерно за фрийлансърите:
- Държат на свободата си – ненормирано работно време; да не са обвързани с конкретно физическо работно пространство; сами да избират какво/кога/как/за кого да свършат.
- Обитават различни онлайн платформи и социални мрежи и много от тях са достъпни „по каталог“.
- Все повече се наблюдава тенденцията хора, назначени на трудов договор, в свободното си време да упражняват дейности по freelance проекти.
- Често обект на freelance дейността им е тяхно хоби.
Изводът е, че днес можете да наемете човек за всичко. Стига да можете да му платите. Обратното също важи – биха могли да ви наемат за всякакъв тип работа. Стига да имате съответните компетенции. А ако все още ги нямате – бихте могли да ги развиете. НО побързайте, преди технологиите да са почукали на вратата на Вашия бъдещ работодател и да са Ви оставили безработни и безпарични. Тогава вече дилемата Трудов или Граждански договор отпада...