ГЕРБ искат всички документи около меморандума с Gemcorp
Според партията на Бойко Борисов инвестицията е свързана с проекта за завод за батерии за съхранение на енергия край Стара Загора

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Отляво надясно: Кирил Петков, премиер, Атанас Бостанджиев, основател на Gemcorp, Майкъл Хюит, съосновател IP3
ГЕРБ искат да бъде създадена временна комисия в парламента за установяване на всички факти и обстоятелства, свързани с подписания от правителството меморандум с лондонския фонд Gemcorp и американската IP3 Corporation. Според предложението, входирано в Народното събрание, депутатите от втората по големина парламентарна група начело с Десислава Атанасова настояват да бъдат разгледани и анализирани всички документи, за да се установи съдържанието, страните, предмета и целесъобразността на клаузите в подписания меморандум.
За сделката стана ясно миналата седмица на церемония, на която присъстваха енергийният министър Александър Николов и премиерът Кирил Петков. Според правителствената служба в резултат на това партньорство се очакват инвестиции в зелена енергия на стойност около 1 млрд. долара.
В мотивите си за искането за създаване на временна комисия от ГЕРБ посочват, че според тях инвестицията е свързана с проекта за завод за батерии за съхранение на енергия край Стара Загора. Той бе обявен от новото правителство като част от преработения План за възстановяване и устойчивост. Идеята е въпросния завод да осигури добре платени работни места в региона и да произведе батерии за включения в Плана комплекс за съхранение на енергия – отново край Стара Загора.
Справка показва, че основател на фонда Gemcorp е българинът Атанас Бостанджиев, който преди години бе директор на инвестиционното дружество на руската банка ВТБ. Финансовата институция беше санкционирана от САЩ след началото на войната в Украйна миналия месец.
Според разследване на Bird фондът има тесни връзки и с руския бизнесмен Алберт Авдолян, приближен до санкционирания от Запада директор на руския държавен военен конгломерат „Ростек“ Сергей Чемезов. В понеделник обаче компанията заяви категорично, че в нея няма никакви руски капитали и акционери.
Gemcorp бе сред миноритарните инвеститори във фалиралата Корпоративна търговска банка (КТБ), които след затварянето на финансовата институция бяха готови да я спасят със свежи средства.
Сделката бе коментирана и от финансовия министър Асен Василев в интервю пред Nova, в което той посочи, че компанията е провела среща с представители от кабинета заедно със служители от американското посолство. За Василев присъствието на търговско аташе на дадено посолство при преговорите с правителството е достатъчна гаранция, че зад съответната фирма или фонд стои чуждата държава.