Германската индустрия е разтърсена до основи от войната в Украйна
Възможностите на правителството в Берлин са ограничени заради десетилетията на нарастваща зависимост от руската енергия

© ECONOMIC.BG / БТА
Германската индустрия поема нов удар с войната на Русия срещу Украйна – съвсем скоро, след като автомобилното производство успя да излезе от пандемията и безпрецедентните предизвикателства във веригата на доставки, само за да се сблъска с новите проблеми, пише Bloomberg.
Тъй като конфликтът изстреля енергийните разходи до нови висоти, а инфлацията става все по-висока, десетки компании, включително BMW AG, BASF SE и ThyssenKrupp AG, предупредиха, че печалбите им ще намалеят. Други отказаха дори да предложат прогнози. А икономистите намалиха прогнозите за растеж.
Ако войната се проточи, това би застрашило сериозно световния ред, който донесе свобода и просперитет в много части на света през последните десетилетия“, каза Херберт Дийс, главен изпълнителен директор на Volkswagen AG. „Европа би пострадала най-много при такъв сценарий.“
В Берлин правителството призна мащаба на проблемите, но неговите възможности – както икономически, така и политически – са ограничени от десетилетия енергийна политика, която остави Германия сред най-силно зависимите нации в Европа от руския газ и петрол. Дори преди инвазията енергийно интензивната индустриална база на Германия се сблъска със значителни промени с планираното излизане от ядреното и въглищното производство, наред с рекордните разходи за електроенергия в Европа.
Министърът на икономиката Робърт Хабек създаде работна група за събиране на данни от индустрията за потреблението и цените на газ и електроенергия, производствени планове, затруднения в доставките и зависимост от руската енергия.
В петък Хабек, който се стреми към осигуряване на други енергийни източници, каза, че Германия иска да прекрати вноса на руски газ до средата на 2024 г. Хабек заведе група ръководители от фирми, включително BASF, Deutsche Bank AG, Commerzbank AG и RWE AG, до Катар и ОАЕ миналата седмица, за да осигурят доставки на втечнен природен газ.