„Главболгарстрой“ във Вашингтон: енергийни проекти с международна перспектива
Ядрена енергия, газова свързаност и нови технологии във фокуса на визитата

© ECONOMIC.BG / Иван Миладинов
Делегация на „Главболгарстрой“ (ГБС) проведе серия от ключови срещи на високо ниво в Съединените щати, които затвърдиха стратегическото партньорство между двете страни в енергийния сектор. Разговорите във Вашингтон, включващи членове на Конгреса, висши съветници от Белия дом и Държавния департамент, както и ръководители на водещи технологични компании, акцентираха върху изпълнението на национални и регионални енергийни проекти в България и планирането на бъдещи инициативи.
В основата на дискусиите бяха проекти от съществено значение за енергийната сигурност на България и Югоизточна Европа – изграждането на Блок 7 и 8 на АЕЦ „Козлодуй“ по модерната технология AP1000, напредъкът по Вертикалния газов коридор на българска територия и частната инициатива за изграждане на малки модулни реактори (SMR) в страната.
На снимката: Председателят на УС на „Главболгарстрой“ Калин Пешов с конгресмен Чарлз „Чък“ Флашман, Председател на подкомисията по развитие на енергетиката и водните ресурси
Визитата включваше срещи в Камарата на представителите на Конгреса на САЩ. Там бяха проведени разговори с влиятелни конгресмени като Браян Маст (председател на Комисията по външни работи), Чарлз „Чък“ Флашман (председател на подкомисията по развитие на енергетиката и водните ресурси) и Брад Шнайдер (член на комисиите по външни работи, търговия и данъчно облагане).
На снимката: Заедно с конгресмен Брад Шнайдер, Член на комисиите по външни работи и по търговия и данъчно облагане, Камара на представителите на САЩ
С тези трима републикански представители бяха обсъдени ключовите енергийни проекти на България и тяхното значение за гарантиране на енергийната стабилност в целия регион на Югоизточна Европа.
Темата за изграждането на Вертикалния газов коридор на територията на България доминираше разговорите, проведени в Белия дом. Делегацията се срещна с Дейвид Копли, специален съветник на президента Доналд Тръмп и старши директор в Съвета по национална сигурност, както и с представители на ръководството на Националния съвет за енергийно господство. Беше акцентирано, че този проект е решаващ за гарантиране на допълнителни доставки на втечнен природен газ (LNG) с произход от САЩ, които ще бъдат разпределяни през българската газопреносна система към пазарите в Югоизточна, Източна, Централна и Западна Европа, осигурявайки така необходимата енергийна диверсификация и сигурност.
На снимката: Председателят на УС на „Главболгарстрой“ се срещна с Дейвид Копли, Специален съветник на Президента и Старши директор на Националния съвет по сигурност и Блейк Дили, Специален съветник на Президента и Заместник директор на Национален съвет за енергийна доминация (отляво надясно).
Разговорите в Държавния департамент на САЩ бяха концентрирани върху напредъка на газовата инфраструктура в България, с акцент върху Вертикалния газов коридор. Беше представен актуалният статус на изграждането на отсечката „Кулата – Кресна“, която е в активна фаза, както и подробности за лупинг „Рупча – Ветрино“, където строителството стартира още през следващия месец. И двата ключови участъка са планирани за завършване до края на 2026 г. Обсъден беше също и проектът за Блок 7 и 8 на АЕЦ „Козлодуй“, използващ технологията AP1000 на Westinghouse.
В офиса на GE Vernova във Вашингтон, дискусиите се фокусираха върху възраждането на ядрената индустрия в САЩ чрез новаторските малки модулни реактори (SMR). Тези технологии навлизат с пълна сила, подкрепени както от публичния, така и от частния сектор. Роджър Мартела, главен корпоративен директор на американския гигант, представи актуална информация за напредъка на проекта на GE Hitachi за BWRX‑300 SMR в Канада, базиран на площадката Дарлингтън в Онтарио.
На снимката: Калин Пешов с главния корпоративен директор на GE Hitachi Роджър Мартела и Пламена Ненкова - заместник изпълнителен директор „Международни отношения и бизнес развитие“ (отляво надясно)
Той сподели, че през април 2025 г. Канадската комисия по ядрена безопасност (CNSC) е издала лиценз за конструиране на първия BWRX‑300 SMR, а през май провинция Онтарио и OPG са дали окончателно одобрение за изграждането на първия от общо четири реактора. В момента текат подготвителни дейности, включващи разчистване на земни маси и мобилизация на техника. През май 2025 г. е подписан и договор с Aecon Kiewit Nuclear Partners за строителство и управление, като се очаква реакторите да бъдат пуснати в експлоатация през 2030 г.
Активен изпълнител в международни енергийни проекти
Участието на представители на ГБС във важните разговори в САЩ, наред с реалното изграждане на стратегически инфраструктурни обекти у нас, недвусмислено подчертава ключовата роля на компанията в осъществяването на българските енергийни приоритети. Проведената визита допринесе за засилване на стратегическия диалог между България и САЩ в енергетиката, демонстрирайки задълбочаващото се сътрудничество в ядрената енергия, газовата инфраструктура и устойчивото енергийно развитие. Срещите с конгресмени и висши представители на американската администрация ясно показаха обща политическа воля за дългосрочно партньорство.