Главният архитект на София ще сезира прокуратурата за небостъргача „Златен век“
Арх. Богдана Панайотова обеща цялостна програма до 30 май за по-добро градоустройство

© ECONOMIC.BG / БТА
Новият главен архитект на София арх. Богдана Панайотова даде заявка да сложи край на „двойния стандарт и двойното мнение“ по казуси в направление „Архитектура и градоустройство“ (НАГ). На първата си пресконференция тя очерта визията си за работата на ведомството, обещавайки цялостна програма до 30 май и спешни мерки за налагане на нов градоустройствен ред, предава БТА.
Припомняме, че в ролята си на временно изпълняващ длъжността Панайотова бе упреквана във взимането на спорни решения по казуси, свързани със строителството на високи сгради в София.
„Златен век“ никога не е бил спиран ефективно
Панайотова разкритикува остро свои предшественици, обвинявайки ги в превишаване на права и „хвърляне на прах в очите на хората“. Тя даде за пример нашумелия небостъргач „Златен век“ в столичния кв. „Лозенец“, заявявайки, че той „никога не е бил спиран ефективно“ по начин, потвърден от съдебните власти.
Въпреки че „Златен век“ се строи с „незаконосъобразно одобрени книжа, но влезли в сила“, което прави строителството формално законно, главният архитект ще сезира прокуратурата и Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК).
Сигналите ще бъдат насочени срещу бившия и.д. главен архитект арх. Стефан Аспарухов, издал разрешение за съществени изменения в проекта, както и за предходни действия на други бивши главни архитекти.
Панайотова намекна за сериозни нередности, посочвайки, че при първия проект на „Златен век“ е имало положени печати от НАГ, одобряващи го от арх. Марин Попов, докато в същия чертеж арх. Здравко Здравков е поставил печат „отказвам да одобря“.
Сбор от закононарушения и битка с презастрояването
Главният архитект даде още един фрапиращ пример за „сбор от закононарушения“ – обект северно от Централна гара София. Там е разрешено строителство на една нежилищна сграда с пет корпуса, но реално са издадени разрешителни за три жилищни сгради, представени като корпуси. В резултат, отстоянията между сградите са почти два пъти по-малки от необходимото, а платените такси към общината са за жилищни сгради – два пъти по-ниска такса от необходимата.
Богдана Панайотова подчерта, че тази порочна практика ще бъде преустановена. Предстои пълна инвентаризация на процесите и административната практика в НАГ. Целта е да се ревизират последно издадените разрешения и където е възможно, да се спре строителният процес.
Всички сме свидетели какво се случва в „Кръстова вада“, в „Лозенец“ и други територии, където по незаконен начин се разрешават жилищни небостъргачи, недопустимо спрямо градоустройството и разстоянието между тях“, коментира Панайотова.
Тя е категорична, че ако тази практика спре, презастрояването в София ще намалее с 30%.
Новият главен архитект увери, че всички сгради, които в момента са в строеж, ще бъдат ревизирани. Тя припомни и за над десет сгради, за които от повече от две години се чака решение от Министерството на културата за определяне на статут за паметник на културата.