Глобалните газови пазари остават под напрежение и през 2023 г.
Високите цени свиват потреблението в Европа с около 10 на сто, сочи анализ на Международната агенция по енергетика

© ECONOMIC.BG / Pixabay
Очаква се глобалните газови пазари да останат напрегнати и през следващата година, тъй като руските доставки на газ по тръбопроводите прогресивно намаляват. В същото време търсенето на синьо гориво в Европа става все по-малко в отговор на мерките за пестене на енергия и високите цени, съобщи Международната агенция по енергетика (МАЕ), цитирана от Reuters.
Пазарите на природен газ в световен мащаб се затягат от 2021 г. и се очаква глобалното потребление на синьо гориво да намалее с 0.8% тази година в резултат на рекордното свиване от 10% в Европа и стабилното търсене в Азиатско-тихоокеанския регион”, пише МАЕ в тримесечния си анализ на сектора.
В Европа потреблението на газ е намаляло с 10% през първите осем месеца на тази година в сравнение със същия период на 2021 г., водено от 15-процентния спад в промишления сектор, тъй като предприятията ограничиха производството поради скока на цените.
Припомняме, че доставките на газ по руските тръбопроводи за Европа значително намаляха тази година и сега са незначителни след спирането на газопровода „Северен поток 1“ в началото на септември. За напрежението в енергийния сектор допринесоха и течовете, открити в тръбопроводната система миналата седмица.
Ако Москва изпълни заплахата да наложи санкции на украинската енергийна фирма “Нафтогаз”, един от последните функциониращи руски маршрути за доставка на газ за Европа може да бъде затворен, което ще изостри енергийната криза точно когато започва решаващият зимен отоплителен сезон.
Тази година Европа направи редица опити да компенсира недостига на руски тръбопроводен газ, отчасти чрез увеличен внос на втечнен природен газ (LNG). МАЕ прогнозира, че вносът на LNG в Европа ще се увеличи с над 60 млрд. кубични метра тази година, или два пъти повече от размера на глобалните доставки за износ на втечнен природен газ. Това изтегля доставки за традиционни потребители в Азиатско-тихоокеанския регион, където търсенето намалява със 7 на сто. Причините за това са от една страна високите цени, а от друга – мерките в Китай срещу коронавируса.
Вносът на втечнен природен газ от Китай обаче може да нарасне през следващата година съгласно поредица от нови договори, сключени от началото на 2021 г., докато по-студена от средната зима също ще доведе до допълнително търсене от Североизточна Азия, което допълнително ще засили напрежението на пазара.
Ако руските газови доставки за Европа напълно спрат от 1 ноември, газовите хранилища в ЕС ще бъдат запълнени до 20% към февруари, ако има достатъчно втечнен газ на пазара. При липсата на достатъчни количества LNG, европейските газохранилища ще останат пълни до 5% от капацитета си към февруари, което носи риск от сериозна криза при застудяване в последните седмици на зимата.