Големият трансфер на богатство
Преминаването на огромен капитал в ръцете на новите поколения през следващите 20 г. ще предефинира завинаги световната икономика

© ECONOMIC.BG / Pixabay
В света на големите пари се задава значима промяна, която може завинаги да промени както глобалната икономика, така и начините, по които функционира обществото ни. Става дума за „Голямото прехвърляне на богатство“ (The great wealth transfer- от англ.), или преминаването на натрупаното от досегашните поколения състояние в ръцете на техните наследници. Процесът вече е започнал и се очаква да продължи в следващите 20 години и ще бъде най-голямото преминаване на средства от едни ръце в други в историята.
През този период повече от 1000 милиардери ще предадат между 72 и 100 трилиона долара, по различни оценки, на децата или внуците си. Предаваща страна са от т.нар. поколение на бейби бума, или „бейби бумърите“, а получателите са в малка степен родените след 1980 г., т.е. от поколението Х (родени в периода 1965-1979 г.), и предимно Милениалите (или още поколение У, родени между 1980 и 1995 г.) и поколението Z (между 1996 и 2009 г.).
Предаването на наследството вече е започнало - чрез тръстове, покупки на имоти, подаръци и завещания. В САЩ се очаква около 70 трилиона долара да се прехвърлят от по-старите поколения към по-младите, според американската консултантска компания Cerulli Associates. В Обединеното кралство Kings Court Trust и Центърът за икономически и бизнес изследвания определят тази сума на £5,5 трилиона за следващите 30 години.
Само през последната година вече се наблюдава такава статистика – повечето от новите милиардери са получили състоянието си не от собствен бизнес, а по наследство. И това се случва за първи път, откакто швейцарската банка UBS проследява състоянието на най-богатите хора в света отпреди почти десетилетие.
Смяната на поколенията в клуба на най-богатите може да донесе значителни социални промени, смятат анализаторите. Защото наследниците на милиардерите са по-склонни от родителите си да се съсредоточат върху големите възможности и предизвикателства, пред които е изправена световната икономика, инвестирайки в сектори като чиста енергия и изкуствен интелект, се казва в доклад на швейцарската финансова институция.
„Голямото прехвърляне на богатство“ набира значителна скорост с остаряването на много милиардери предприемачи“, коментира Бенджамин Кавали, ръководител на поделението за стратегически клиенти в отдела за управление на глобалното богатство в UBS.
Банката, която има за клиенти половината милиардери в света, установява, че 150,8 млрд. долара са били наследени от 53-ма наследници през 12-те месеца до април 2023 г., надхвърляйки сумата на богатството от 140,7 млрд. долара, натрупано от 84 нови селф-мейд милиардери за същия този период.
Като цяло броят на милиардерите в световен мащаб се покачва със 7% до 2544 души.
За първи път Европа повежда ръста в богатството на милиардерите заради увеличените покупки на луксозни стоки след пандемията. Тази тенденция повиши печалбите и цените на акциите на водещите компании за луксозни стоки, базирани във Франция, облагодетелствайки милиардерските семейства зад тях, се казва в доклада.
Това включва председателя на борда на LVMH Бернар Арно и неговите пет деца. Арно е третият най-богат човек в света с нетно състояние от 167 млрд. долара, според индекса на милиардерите на Bloomberg.
Възможности и риск
„Смайващият“ трансфер на богатство към по-младите поколения представлява огромна възможност, според UBS, но също така крие значителни рискове.
„Може или да сте от печелившата, т.е. получаващата страна, или... да загубите значителни активи в бъдеще, ако не познавате навиците на новите милиардери“, казва Кавали.
Обикновено по-младите клиенти сред богаташите предпочитат да имат различен банкер от родителите си, макар и не непременно по-млад банкер, казва Кавали, посочвайки, че немалка част от бъдещите наследници са дори на над 50-годишна възраст.
Смяната на поколенията може да окаже влияние и върху благотворителността, която много милиардери разгърнаха в последните години. Защото по-малко от една трета от наследяващите поколения виждат филантропията като една от основните си цели, в сравнение с две трети от първото поколение милиардери, според доклада на UBS.
Наследниците клонят повече към една набираща сила тенденция - инвестиране с въздействие – т.е. инвестиране в полза за обществото или околната среда – пред „класическа филантропия и даряване“, каза Кавали. „Патриарсите в миналото са били добре известни с това, че са писали чекове за каузи, към които лично имат афинитет и страст.“
Нов дневен ред
С преминаването на семейния бизнес към следващото поколение, идват и новите модели в икономиката и финансите и един напълно нов финансов и инвестиционен дневен ред.
Правителствата може да се напълнят с нови данъци, необходими за Зеления преход, а мениджърите на активи ще бъдат принудени да се адаптират към изискванията на новите наследници за по-строги екологични, социални и управленски принципи.
Процесите разглежд и ветеранът финансист на Citybank Кен Коста в новата си книга The 100 Trillion Dollar Wealth Transfer: How the Handover from Boomers to Gen Z Will Revolutionize Capitalism (Трансферът на богатство от 100 трилиона долара: Как предаването от бумърите към поколението Z ще революционизира капитализма).
Коста обяснява тезите си пред „Файненшъл Таймс“: „Прехвърлянето на богатство ще даде на „Зениалите“ (Милениали и поколението Z) огромна финансова власт. Те ще имат влияние както никога досега върху своите връстници, както и способността да влияят на корпорации, общества и правителства. И те имат свой дневен ред“.
Централната теза на Коста е, че „Зениалите“ са икономически и културно по-леви от своите предшественици и предпочитат преразпределителната справедливост пред създаването на богатство. Той казва, че махалото се е завъртяло от алчния индивидуализъм на неговото поколение към по-„колективисткия“ идеализъм, който заплашва да доведе до унищожаваща богатството икономическа система.
„Това поколение винаги трябва да проверява дали не се плъзга в ямата на колективизма, в която лежат зверовете на национализма, екстремизма, поляризацията, елитаризма и експанзионизма“, казва той в книгата си.
Все пак загрижеността на Коста, че по-младите поколения рискуват да бъдат „опиянени“ от идеологии, които водят до изолация и екстремизъм, изглежда пропуска факта, че популистките пробиви от последните години са резултат от действия, предприети от по-старото поколение.
Според социологическата компания YouGov хората над 65 г. са били два пъти по-склонни да гласуват за излизането на Великобритания от ЕС, отколкото хората под 25 г. В САЩ Доналд Тръмп, който е от поколението на бейби бума, провеждаше протекционистка политика.
Част от страховете на Коста са, че следващото поколение разпределя капитала по начин, който според него е неефективен, преценявайки инвестициите през идеологическата призма на ESG, без да отчита основните търговски фактори.
Пълна промяна на парадигмата
Големият трансфер на богатство определено ще промени бъдещето на финансовата и културната дейност. Ще се стигне до пълна промяна в парадигмата, смятат някои изследователи.
Активите, които Милениалите и Поколението Z ще наследят от своите родители или баби и дядовци, определено представляват огромен капитал. Представителите на тези две нови поколения вече показват на света, че са фокусирани върху ценностите, когато става въпрос за харчене и инвестиране на пари. Те са съвестни потребители, които са склонни да харчат за социално отговорни стоки и услуги. Например, местно производство, или от т.нар. справедлива търговия. И тези техни навици за харчене в крайна сметка ще оформят икономиката и културата, тъй като навиците за харчене и културата са вътрешно свързани.
Новите поколения богаташи са луди по технологиите и избират да насочват капитал не в считани за традиционни досега индустрии, а в предприемаческата екосистема, стартъпи, иновации.
Няма спор, че преминаваме към все по-динамичен икономически и инвестиционен пейзаж, такъв, който Милениалите и поколението Z са нетърпеливи да оформят - с ценностите си наум.
Например, Милениалите предефинират създаването на богатство въз основа на технологичния напредък и промените в обществото. Тези луди по технологиите наследници придобиват инвестиционна информация, знания и проницателност чрез цифрови средства и използват наученото, за да вземат своите финансови решения. Културните въпроси и ценности също влияят върху техните финансови решения.
Така че независимо дали сте директният получател в Голямото прехвърляне на богатство или не, този процес има потенциала да повлияе на вас, вашия бизнес и живота на всички хора около вас. Най-големият трансфер на богатство в историята ни предоставя уникална възможност да прекроим финансовия, обществен и културен пейзаж.