Големите икономики се забавят и предстои осезаемо вдигане на данъци
Натискът върху държавните финанси означавало, че данъците трябва да бъдат повишени с над шест пункта до 2060 г.

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
Предвижда се растежът да се свие почти наполовина в развитите и големите развиващи се икономики през следващите десетилетия. Това от своя страна ще изисква по-високи данъци, за да се предотврати рязкото нарастване на дълга, прогнозира Организацията за икономическо сътрудничество и развитие в актуализация на своите дългосрочни икономически прогнози.
Според институцията въпреки че ускоряването на преминаването към по-чиста енергия може допълнително да натежи върху икономиките, но ефективните схеми за ценообразуване на въглеродните емисии биха могли да донесат неочаквани приходи за някои правителства.
Прогнозира се, че растежът в 38-те членки на ОИСР и страните от Г-20 постепенно ще се забави от нивата преди COVID от 3% до 1.7% до 2060 г., тъй като работната сила в много държави намалява поради застаряването, а растежът на ефективността на труда се забавя в страните с нововъзникващи пазари.
Със забавянето на растежа нараства и натискът върху държавните финанси, което в случая на страните от ОИСР би означавало, че данъците трябва да бъдат повишени средно с над шест процентни пункта до 2060 г., за да се запази дългът на сегашните нива.
Правителствата, които не желаят или не могат да увеличат данъците, ще трябва да намерят други начини за облекчаване на напрежението, като реформа на здравната и пенсионната системи.
При сценарий, при който страните ускоряват енергийния преход, за да ограничат покачването на глобалните температури до 1.5 градуса по Целзий, глобалният растеж ще бъде с 0.2 процентни пункта по-нисък от очаквания между 2025 и 2030 г.
Това съпротивление ще се увеличи до близо 0.6 процентни пункта до 2045-50 г. с по-малък шок в страните от ОИСР, отколкото в големите нововъзникващи пазарни икономики, по-зависими от изкопаемите горива.
Въпреки това, широкото използване на търгуеми разрешителни за емисии, въглеродни данъци и акцизи върху горивата за повишаване на цените на въглеродните емисии може да генерира допълнителни държавни приходи от около 3.75% от икономическото производство в страните от ОИСР през периода 2026-2030 г.