Google е поканен да участва в българския проект за батерии
Новото правителство е установило, че всяка система в държавата е „продънена“

© ECONOMIC.BG / БТА
Не, този път няма да ни съборят. Няма да бъдем на кръстопът. Ние сме взели завоя, просто трябва да го отстояваме. Това заяви премиерът Кирил Петков на Годишната среща на бизнеса с властта, организирана от "Капитал" за XVI-ти път.
"Хибридните атаки не са някакви миражи и не са нещо, за което се говори само във Facebook. Има сериозни инвестиции в съобщения и новини, които непрекъснато се опитват да ни разклатят. Не само нас, но и в Европа, и целия Източен фланг", каза Петков.
Това, което се случи на Шипка – може би е случайност, но на 1 март „Възраждане“ имаше двучасова среща с Митрофанова. За какво си говореха – за култура, за Пушкин? Те искаха да не поднесем цветя на паметника, но нас не ни беше страх", допълни министър-председателят.
Според него Путин е имал стратегия доста по-рано. Едновременно с това структурата на пазара в Европа е такава, че най-високата цена предопределя общата цена в Европа.
"Когато се качи цената, тогава по системата на образуването на енергията в Европа автоматично се качват цените на електроенергията", обясни Петков.
Нашето младо правителство попадна точно в перфектната буря, когато всички аспекти се случват едновременно. Лидерите на другите държави също ги е страх какво техните гласоподаватели ще кажат", посочи Кирил Петков.
Той отбеляза, че когато икономиката ни е натегната на база стратегическо планиране от Русия, трябва да се каже какви ще бъдат ценностите ни. Единият вариант е да склоним глава и да се скрием в тревата, докато премине бурята, а другият – да кажем, че ни е омръзнало България да не решава собствената си съдба, а Великите сили да решават проблемите ни.
Ние сме НАТО, ние сме в ЕС и това е друг тип мислене", подчерта Петков.
Министър-председателят каза, че от едната страна губим, ако наложим санкции, а от друга страна губим идентичността си, ако се принизим. "Но всичко е въпрос на правилно вземане на решения."
По думите на Петков България трябва да разграничи привързаността си към Русия – на база култура, приятелство и пропаганда през годините.
"Имам много приятели в Москва и на много места в Русия. Това не е същото с режима на Путин. Затова исках да коленича на Шипка, защото руски воини са оставили своите кости там", подчерта Петков.
Премиерът е категоричен, че трябва да започне голям дебат, който не е бил провеждан 70 години – какво е да си българин и какво е нашето отношение към Русия.
"Тук един славянски народ убива в братоубийствена война друг славянски народ. Това ни дава възможност да помислим повече за България", коментира още премиерът.
Според Петков можем да сме приятелски народ на Русия, без да приемаме диктатура, режим и война.
Нас не ни е страх кой ще прелети над българското небе. Например, в Молдова се страхуват какво ще прелети над главите им всеки ден. Именно затова трябва да оценяваме какво имаме", посочи той по отношение на членството ни в ЕС и НАТО.
Според него всяка една система, която младото правителство е заварило, е продънена.
"Всички трябва да запретнем ръкави. Ние се движим като луноходи, като се опитваме да изградим структури и координации, които не съществуват в момента", настоя Петков.
"Имаме йодни таблетки за всички, имаме нов преглед върху инвестициите ни в отбрана. Досега са се купували техники, колкото да мине една корупционна схема", заяви Петков.
По думите му това са много точки на един лист, които не са свързани и когато не са свързани, те единствено стават за мишена.
Що се отнася до енергийната независимост, премиерът подчерта, че войната е дала възможност на правителството да погледне бързо и критично към нашата зависимост от енергийни източници.
Диверсификация в енергийните източници не е теория, а е практика", посочи Кирил Петков.
Той увери, че интерконекторът с Гърция ще бъде довършен за 6 месеца.
Във връзка с презапасяването със зърно, премиерът заяви, че няма да позволи българските деца да ядат радиоактивен хляб.
"Когато видяхме горящата АЕЦ в Украйна, решихме, че ще купим малко над 1 млн. т. пшеница, за да не ядем радиоактивна такава", категоричен бе той.
Сложните коалиционни отношения
Петков коментира и вътрешнополитическите проблеми в страната, като поздрави БСП за това, че е подкрепила мерките срещу Русия.
"Това е много по-трудно за тях, защото там има хора от старото поколение, които вярват, че Русия е братската държава, независимо кой управлява. Те разграничиха любовта към Русия, която споделят с голяма част от техните избиратели, от санкциите заради войната. От друга страна има безпрекословна подкрепа за хуманитарната помощ, вкарваме камиони с медикаменти. Ние сме от страните, които подкрепяме Украйна. Като отивам на срещата в ЕС не се притеснявам какво ще ми каже коалиционния партньор", подчерта Петков.
Няма как да говорим за протегната ръка от ГЕРБ и ДПС. Няма как да кажем, че им прощаваме за всички милиарди, които са откраднали. Няма как да сменим коалицията и няма да съм аз премиерът, който ще подаде ръка на крадците, на преизбраното "куче пазител". Лично аз с него сделка не мога да направя", каза още премиерът.
Бизнесът в кризата
"Ще използваме кризата. Google дойде в България. Убедихме ги за няколко неща – те готвят цяла технологична дивизия, за да се борят с хибридните атаки. А ние им казахме, че трябва да са конкурентноспособни, затова трябва да дойдат в Източна Европа и да създават технологично знание в нашата страна", заяви Петков.
По думите му в Плана за възстановяване България ще може да намали и елиминира зависимостта от газа в енергийния сектор.
"Вместо газова централа, вкарахме 6 хил. мегаватчаса батерии. Ние ще имаме най-голямата инсталация с батерии. Използвахме това и за Google, като им казахме, че могат да бъдат най-голямата зелена технологична компания, която да е вързана с този проект", обясни премиерът.
Той подчерта, че в България вече има запитвания от IT фирми – най-вече американски – които искат да се пренесат от Русия и Украйна на други по-безопасни места.
Премиерът уточни, че в момента правителството вкарва закон, чрез който административно се облекчават хората, които искат да инсталират ВЕИ мощност.
Това, че ще имаме 6 хил. мегаватчаса батерии, е безпрецедентно – България ще стои на съвсем различно място откъм зелена енергия", категоричен бе Петков.
"Фокусът е върху кризите, вместо растежа, но това е така в цяла Европа. ЕС е силен, когато е заедно. Научихме се, че независимо от различията ни, трябва да дебатираме колкото е нужно, за да излезем с един глас. Координираните проекти са много по-добри, отколкото некоординираните – България ще е част от тази свързана стратегия", допълни министър-председателят.
Петков заяви, че има и проблем със службите, където има корумпирани хора, но има и честни в йерархията.
"В такава нестабилна обстановка кой ще получи медала за смелост, ако след няколко месеца има политическа нестабилност. То не е само корупция, а и страх. Затова е важно с Европейската прокуратура да пробием модела на сплетената система, за да видим, че няма недосегаеми", каза още той.
"Банановата обелка" на кризите
Министър-председателят коментира и казуса с паниката и спекулата на пазара, първо за горивата и после за олиото.
"Зад младежкото ГЕРБ стои една сериозна инвестиция от спонсорирани постове – над 2 млн. за една вечер във Facebook, за да използваш страха на хората от войната и да се присъединиш към хибридките, които текат - това е престъпление и предателство. Тези "бананови обелки", които идват от руските хибридки ще ги поемем и ще се справим, но българското предателство за малки политически дивиденти, ме отвращава", заключи той.