Спорният икономически ефект на Олимпийските игри върху градовете домакини
Една наистина устойчива Олимпиада би изглеждала много по-различно от игрите, които познаваме днес
Париж ще бъде под светлината на прожекторите в следващите няколко седмици, тъй като на територията на града започват Олимпийските игри. И въпреки икономически неизгодната ситуация, в която се намират градовете домакини, това носи своя престиж.
През последните десетилетия да си домакин на Олимпийските игри означава за градските общини: преразход, дългове, политическа надпревара, отпечатък върху околната среда и разрушена инфраструктура, пише CNN в свой материал по темата.
Надеждите на Международния олимпийски комитет е тази негативна тенденция да бъде прекратена именно в Париж - неправителствената спортна организация се стреми да възприеме по-пестелив и по-екологичен подход, отколкото в миналите години.
Това ще бъде първата Олимпиада след Сидни, където общите разходи са под 10 милиарда долара“, каза Виктор Матесън, професор по икономика, който има достъп до финансовите резултати на Олимпиадата.
Все пак някои икономисти и изследователи твърдят, че една наистина устойчива Олимпиада ще трябва да изглежда много по-различно от игрите, които познаваме днес.
Олимпиадата като маркетингов продукт
Преди четиридесет години Олимпийските игри също бяха на кръстопът. След като игрите в Мексико през 1968 г. и тези в Мюнхен през 1972 г. бяха белязани от смъртоносно насилие, а игрите в Монреал през 1976 г. претърпяха драматично надхвърляне на разходите, градове, желаещи да станат домакини на следващите игри през 1984 г. почти липсваха, напомня Андрю Зимбалист, спортен икономист от Smith College, който пише за икономическото напрежение на Олимпиадата и Световната купа в книгата си „Circus Maximus“.
Лос Анджелис, единственият град, който наддаваше за игрите през 1984 г. (след като Техеран се оттегли), успя да използва съществуващата си инфраструктура и стадиони, да привлече доста добри корпоративни спонсорства и права за излъчване, както и да превърне игрите в уникален маркетингов продукт.
Организационният комитет на Лос Анджелис завърши с излишък от 215 млн. долара.
След като Лос Анджелис успя да покаже, че може и да се печели от домакинстването на игрите, градовете и държавите по света сега се състезават за това къде да се проведат следващите игри“, пише Зимбалист в книгата си.
В надпреварата за Олимпийските игри някои градове са похарчили над 100 милиона долара само за процеса на наддаване, казва той.
Прекалено много разходи
Статистиката показва, че пет от последните шест Олимпиади, включително и предстоящата в Париж – надвишават реалните от предвидените разходи.
Всички игри, без изключение, излизат в преразход“, пишат изследователи.
Според Зимбалист Пекин е похарчил повече от 40 млрд. долара за летните игри през 2008 г., Сочи – над 50 млрд. долара за зимните игри през 2014 г., а разходите в Рио възлизат на 20 млрд. долара за летните олимпийски игри през 2016 г.
Експерти обаче изтъкват, че разходите за Олимпийските игри могат лесно да бъдат манипулирани и трудно може да се пресметне колко всъщност ще струват те.
В края на 2019 г., преди пандемията от COVID-19 да отмени игрите през 2020 г., Националният одитен съвет на Япония установи, че прогнозите на организаторите на Олимпийските игри в Токио за 12.6 млрд. долара не включват 17 млрд. долара преки разходи.
Краткосрочен и дългосрочен ефект от игрите
Подготовката за провеждането на игрите води до отклоняване на вниманието на управляващите градовете от реални и важни проблеми в населените места. Времето, парите и трудът за изграждането на съоръжението за провеждането на церемониите.
Сред другите краткосрочни и дългосрочни въздействия върху градовете са потенциалните екологични щети, както и емиграцията на хората с по-ниски доходи от града.
„Въпреки че спортните събития привличат много хора и ги карат да посетят даден град, това може да накара мнозина други да не дойдат“, казват експерти.
По отношение на дългосрочните ползи за туризма от Олимпиадата, то се изискват допълнителни инвестиции. За добър пример в тази насока е посочен Лейк Плесид, Ню Йорк. Градът беше домакин на Зимните олимпийски игри през 1980 г. и от тогава са вложени стотици милиони долари в поддържане на олимпийската инфраструктура и нейното превръщане в атрактивна туристическа дестинация.