Икономиката на Украйна се стабилизира след шока от войната
Достъпът до надеждно захранване ще бъде основна пречка за месеците напред
Когато Русия нахлу в Украйна преди година, рафтовете на търговеца на дребно Novus в Киев бързо се изпразниха, тъй като веригиte mu на доставки – вътрешни и задгранични – се сринаха. Пресните продукти станаха оскъдни и паническото купуване се разпространи.
Олексий Панасенко, заместник-генерален директор по операциите в популярния магазин Novus, си спомня как бизнесът се разклати, преди подобно на много други големи търговски вериги, да успее да се адаптира.
На втория ден (от войната) вече имаше боеве в покрайнините на Киев“, разказва той пред Reuters. „През февруари и март нашите магазини се превърнаха в нещо повече от място за закупуване на храна: те бяха място за срещи, за комуникация; така наречените острови на стабилност.“
И когато украинските войски принудиха руската армия да се оттегли от столицата през пролетта, секторът на търговията на дребно и икономиката като цяло се възстановиха.
Данни от Европейската бизнес асоциация на Украйна, която обединява над 1000 чуждестранни и украински фирми, показват, че до края на май 47% от техните членове са възстановили напълно дейността си, а други 50% работят с някои ограничения.
Но след това, през октомври, започнаха ракетни атаки. Русия нанесе удари по електропреносни мрежи и подстанции в цялата страна, което доведе до прекъсвания по време на мразовитата зима и навреди на тежката промишленост.
Икономиката се сви с една трета миналата година, най-големият спад от извоюването на независимостта на Украйна от Съветския съюз през 1991 г. Преди нахлуването на Русия годишното икономическо производство надхвърляше 200 милиарда долара.
Докато войната навлиза във втората си година без признаци на забавяне, предизвикателствата са огромни. Reuters се допита до седем икономисти, чиито прогнози за 2023 г. варират значително – от спад от 5% до леко разширяване на брутния вътрешен продукт.
Достъпът до надеждно захранване – основна пречка
Докато много фирми намират начини да се справят с войната, тези, които не могат да работят само с генератори, ще имет проблеми тази година, според икономистите, двама правителствени служители и ръководители от две частни компании.
ArcelorMittal Kryvyi Rih, най-големият стоманодобивен завод в Украйна, заяви, че производството му в момента е на около 25% от предвоенните нива на фона на прекъсванията на електричеството.
Виждаме, че малките и средните предприятия се адаптират сравнително бързо към недостига на електроенергия чрез закупуване на генератори, батерии и друго оборудване, докато щетите по инфраструктурата остават умерени“, каза Олена Билан, главен икономист в инвестиционната къща Dragon Capital, чиято прогноза беше най-негативната сред анкетираните икономисти.
Според нея, ако тази ситуация се запази, спадът на БВП през 2023 г. няма да бъде толкова значителен.
Но нашата прогноза също така предвижда краят на горещата фаза на войната да е в края на третото тримесечие на 2023 г.“, каза Билан.
Централната банка на Украйна прогнозира, че БВП ще нарасне с 0.3% тази година, докато министерството на икономиката прогнозира значително по-висок ръст от 3.2%.
До миналото лято украинските официални лица вече бяха започнали да звучат по-уверено за икономиката на страната, особено след сделката за износ на зърно с посредничеството на ООН. Споразумението спаси селското стопанство на Украйна, което представляваше около 12% от БВП и около 40% от общия износ преди войната. Към средата на февруари износът на зърно от Украйна за сезон 2022 – 2023 г., който продължава от юли до юни, е намалял с около една трета на годишна база – до 29.7 милиона тона.
Огромното увеличение на военните разходи, включително заплатите в армията, също даде тласък на икономиката, каза Виталий Вавришчук, ръководител на изследванията в инвестиционната къща ICU. Украйна е похарчила 1.5 трилиона гривни, или около 40 милиарда долара за своя отбранителен сектор през 2022 г. Според Съвета за национална сигурност това се равнява на около една трета от нейната икономическа продукция. Това е и около пет пъти повече от планирания бюджет за отбрана преди войната.
Десетки милиарди долари чуждестранна помощ се изляха – както за да помогнат за покриване на бюджетния дефицит, така и за въоръжаване на украинските сили.
Но въпреки положителните страни, Украйна бе върната доста назад и
икономическите щети са потресаващи.
Нашествието разруши училища, болници, пристанища, пътища и мостове. Киевското училище по икономика оцени щетите на инфраструктурата поради войната на 138 милиарда долара към декември.
Равнищата на бедността се повишиха и бюджетният дефицит се прогнозира да достигне 38 милиарда долара през 2023 г. след срив на данъчните приходи. Правителството разчита на западната помощ, за да я покрие – повечето от нея от Съединените щати и Европейския съюз.
Президентът Володимир Зеленски призова донорите да започнат да планират мащабната задача за реконструкция тази година, въпреки че признава, че мащабното строителство ще бъде трудно, докато не се възстанови мирът.
Стоманодобивният сектор, ключов стълб на икономиката, е сред най-силно засегнатите. Украйна беше 14-ият най-голям производител на стомана в света преди войната.
Двама водещи производители на стомана, Azovstal и MMK Illicha в Мариупол, бяха унищожени и официално са в несъстоятелност.
Останалите се борят с прекъсване на тока.
Затъмняването за компании като нас е голям проблем“, призна Мауро Лонгобардо, генерален директор на ArcelorMittal Kryvyi Rih.
Компанията наскоро започна да внася електроенергия, но разходите са високи. Минното съоръжение на Arcelor в наскоро освободена зона беше осеяно с противопехотни мини и по-голямата част от свързаната инфраструктура е повредена.
Логистиката е друго главоболие за компанията, която изнасяше до 80% от продукцията си. Русия блокира черноморските пристанища на Украйна и Лонгобардо трябваше да работи по нови експортни маршрути през Полша.
Въпреки предизвикателствата Arcelor, най-големият чуждестранен инвеститор в Украйна, е решен да остане. Най-големият работодател в Кривий Рог, родното място на Зеленски, запази своите 26 000 служители на заплата въпреки спада на производството. Лонгобардо каза, че Arcelor ще инвестира 130 милиона долара тази година. Такива планове вече са рядкост.
Перспективите за някои други сектори са по-положителни.
Данните на Министерството на икономиката показват, че Украйна е внесла 669 400 генератора миналата година, включително над 300 000 само през декември.
Икономиката продължава да се адаптира и секторите с високо държавно финансиране ще се възползват най-много. Но очевидните рискове за сигурността възпират частните инвестиции, които са от решаващо значение за стабилното възстановяване.