Интервю | НЕК е готова с нова поръчка за ремонта на ПАВЕЦ „Чаира“
Национална електрическа компания има своя визия за бъдещето на ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“
Мартин Георгиев, изпълнителен директор на Национална електрическа компания (НЕК):
Инж. Мартин Георгиев е изпълнителен директор на НЕК от май 2022 г. Бил е регионален мениджър за Южни Балкани в швейцарската компания за производство и търговия на електрическа енергия Alpiq, както и член на Съвета на директорите на съвместно дружество между Alpiq и гръцката държавна енергийна компания Public Power Corporation. Преди това е бил мениджър ключови клиенти в Aare-Tessin Ltd. for Electricity в централата на холдинга в Швейцария.
Г-н Георгиев, Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) изрази готовност да финансира новите ПАВЕЦ „Батак“ и „Доспат“. Водени ли са вече разговори?
Все още сме на ранен етап и е трудно да се структурира финансиране. Имаме разговори, има интерес, тъй като темата напълно отговаря на профила на Европейската инвестиционна банка, която е зелена банка и финансира и подкрепя реализацията на такива проекти. Те финансират качествени проекти, които ще имат необходимата възвръщаемост. Ако ние успеем да убедим ЕИБ, че тези проекти имат големи ползи за обществото и декарбонизацията, така и че са финансово устойчиви като инвестиции, предполагам, че ще бъдем в добри позиции в преговорите и ще има интерес. Все пак това е мое очакване.
Говорим си за бъдещите проекти, но ако се върнем на старите, защо беше неуспешна и втората поръчка за ремонт на хидроагрегатите 1 и 4 на ПАВЕЦ „Чаира“?
Ние доста анализираме и консултираме с потенциалните изпълнители, за да получим тяхната обратна връзка. Имаше интерес, различни са поводите. Една от причините е, че поръчката е доста комплексна – собствениците на технологията обикновено доставят просто съоръженията, проектирането и монтажа. Но в нашата поръчка, предвид че трябва съществуващи съоръжения да се адаптират с нови такива, в обхвата ще се изискват и доста строителни дейности – при проектиране, промени, редизайн и т.н. И всички тези неща трябва да се синхронизират и така излизаме от зоната на експертиза само на компаниите, които имат технологията.
Обратната връзка, която имаме е, че срокът, който беше обявен за кандидатстване не е бил достатъчен, за да могат компаниите да намерят партньори, с които да споделят тази отговорност, тъй като тя е много голяма. Другата причина е много високата натовареност и ангажираност на тези компании и ограничените ресурси, които имат. А кандидатстването по един такъв проект изисква месеци работа от десетки инженери – това също ни беше казано от някои от компаниите. Те трябва да локират 20 – 30 инженери, които минимум един месец да бъдат на място – ресурс, който на този етап, в този период, не успяха да отделят. Това, което имаме като обратна връзка, е, че в началото на тази година някои от компаниите приключват проекти, освобождават се ресурси и ще могат да отделят работа по проекта.
Какво предстои, ще пускате ли нова поръчка и кога?
Да, подготвили сме нова поръчка, която е в процес на обявяване, когато мине през необходимия административен ред, за да може да бъде обявена ще бъде видима за всички.
Значи все пак има надежда, че интерес към проекта има?
Има интерес, да. Направихме нещо като roadshow при компаниите, посетихме ги и обсъдихме с тях, да видим техните виждания, кога имат свободен ресурс и т.н. За наше съжаление пазарът е доста доминиран от доставчиците, от продавачите на технологията, а не от клиентите. Просто сме в такъв цикъл на инвестициите в хидроактиви. Има и множество мащабни рехабилитации, не само в Европа, в цял свят. Има и ново строителство, някои от компаниите, например, са изключително заети в Азия в момента – там се оползотворява потенциала на хидроенергията, на водните ресурси и има огромни проекти. Надяваме се, вярваме, че ще има интерес към поръчката.
Защо се бави договорът, който трябваше да бъде подписан с Toshiba за ремонт на хидроагрегат 1? Прякото договаряне приключи преди повече от два месеца.
С Toshiba също сме в много напреднал етап. Дори за Toshiba това е сложен проект, въпреки че те познават технологията и са разработили целия проект. И при тях проблемът е с ресурсите, те имат множество проекти, основно извън Европа, и се затрудняват да осигурят ресурс. По ключовото е, че това, което ние установихме в процес на преговори, е, че те са изключително прецизна компания, която премисля и анализира безкрайно задълбочено всеки аспект, което отнема своето време. Разбира се и физическото разстояние понякога оказва влияние, но не е ключово. Очакваме до седмици да имаме финализиране на процеса с Toshiba.
Продължава ли по план работата по хидроагрегат 3 и ще заработи ли в началото на 2025 г.?
Да, процесът върви съгласно плановете. Вече сме в последните етапи – изпитанията и ако има някакви затруднения, те тогава се виждат.
Г-н Георгиев, НЕК е 27% собственик на ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“. Какво е мнението Ви и говорено ли с Вас за увеличаване на дела на НЕК в централата и какво е вашето експертно мнение трябва ли да се увеличава въобще?
Ние като миноритарен акционер в централата, но не управляващ, и като добри експерти на пазара вярваме, че централата минимум през зимните периоди, предвид поне настоящата пазарна ситуация, може да работи печелившо. Разбира се, разходите за работа и персонал на централата се извършват през цялата година, така че тази печеливша работа през половин година трябва да може да покрие разходите през цялата – минимум това, плюс някаква възвръщаемост.
В тази връзка имахме интензивни разговори с партньорите в централата като акционерно участие, в тези разговори активно участие имаше и министърът на енергетиката Владимир Малинов, който отговорно подходи към подобряване на енергийния баланс на страната. След разговори беше намерено решение как да заработят с наемане обратно на необходимия персонал. Специфично е, че за два от блоковете са необходими по-значителни инвестиции, за да може да функционират надеждно, докато два от тях (3 и 4 блок) с ограничени инвестиции могат да бъдат в този режим. Те са в процес на подготовка за пускане от началото на годината и тече процес по назначаване на необходимия брой специалисти за тяхното опериране.
Бъдейки просто миноритарен участник, инвеститор без много права при вземането на решения ни е трудно наистина да управляваме по начина, по който ние смятаме за добре нашите инвестиции там. В тази връзка започнахме разговори с нашите съакционери за процес на преструктуриране, в който те имат една визия как да се развива част от централата, а ние друга, в който всяка от страните да може да управлява част от централата.
Тоест 50/50?
В много начален етап на разговорите сме към момента, така че ми е трудно да кажа съотношения. Нашите съакционери там имат започнати проекти и стратегия за фотоволтаици, батерийни съоръжения и преструктуриране на компанията. Но пак казвам, ние като миноритарен дял сме в позицията само да приемаме стратегията, която нашият партньор там счете за правилна, която не във всички случаи съвпада с виждането ни. Затова започнахме да обсъждаме по устойчивото решение, което е структуриране на компанията и на активите, така че всяка от страните да може да управлява свободно, съгласно своите визии и стратегии.