Инвестицията в екипа вдига нивото на компаниите
Успешната социална стратегия на всяка компания започва с отговорността към служителите ѝ
Мирослав Манолов, изпълнителен директор на „Трейс Груп Холд” АД:

Мирослав Манолов е изпълнителен директор на „Трейс Груп Холд” АД и член на Съвета на директорите на дружеството. Работи в компанията от 2000 г. До избирането си за изпълнителен директор е главен юрисконсулт на "Трейс Груп Холд" АД. Завършил е Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски”, специалност – право и магистратура „Корпоративни финанси” в Икономически университет - Варна.
Г-н Манолов, защо подкрепяте кампанията „Бизнес на светло”?
Корпоративната култура на всяка една компания има своите жалони. Бизнес на светло означава бизнес, който е честен с обществото и с държавата. Бизнес, който спазва законите.
Големият инфраструктурен бизнес няма друго битие. В този смисъл няма нищо по-логично да подкрепим една кампания, която има такава насоченост. Българите демонстрират учудваща резистентност към „бизнеса на тъмно”, но за съжаление, отговорност за това носим всички ние.
Като мениджър на голяма публична компания можете ли да дадете пример за добри бизнес модели и практики, които сте въвели при вас?
Далеч преди да стартират стажантските програми по линия на държавата и Европейския съюз, ние разработихме и въведохме наша система за подбор и развитие на младите специалисти. Като мениджъри на голяма инфраструктурна компания, ние установихме, че тя не може да се развива и да бъде конкурентна на европейските и международните фирми, ако не привлича най-добрите инженери и не ги развива. Вече 20 години при нас ежегодно на стаж постъпват над 70 студенти и ученици от специализираните висши и средни училища. Наемаме ги на трудов договор за срока на стажа и ако проявят желание и качества, остават при нас на работа. Развиваме ги като ги включваме в големите проекти на компанията да работят и да се учат от най-добрите наши специалисти. Голяма част от тях вече са ръководители на големи проекти у нас и в чужбина, част от нашите стажанти се реализират в държавни и общински структури, а други са университетски преподаватели.
Разход или инвестиция е въвеждането на тези добри практики? Може ли да се говори за възвръщаемост на инвестицията?
Зависи от хоризонта, който си поставя една компания. Нашата цел е да се развиваме и затова инвестицията в хората за нас е най-важна. Да, това е инвестиция, чиято възвръщаемост е дългосрочна. Нашата практика показва, че тя се изплаща в рамките на 4-5 години и води след себе си до подобряване на ефективността и качеството на работата. Помага за по-бързото навлизане на новите хора в спецификата на дейностите ни.
От една година прилагаме стажантската си програма и в сръбските си дружества и вече имаме млади практиканти, които работят на нашите строителни обекти там, а на най-добрите предоставяме стипендии за обучение и възможност да продължат магистратурата си в България.
Корпоративната ни политика по отношение на младите хора е изключително последователна. Тя е в центъра и на работата на фондацията ни „Трейс за хората”, която подкрепя обучението на младите хората, подпомага редица спортни клубове и младежки инициативи в областта на науката.
Защо е важно да осигурявате вашите служители върху пълния размер на доходите?
Успешната социална стратегия на всяка компания започва с отговорността към служителите ѝ, а това означава и гарантиране на тяхното бъдеще. Плащането на осигурителните доходи е ангажимент към хората, които работят за компанията и принос към социалната система на страната. За нас този въпрос никога не е стоял по-друг начин и това политиката ни във всяко едно дружество и всяко едно звено. Компаниите се конкурират не с машините, които притежават, а със знанията, уменията и опита, който имат работещите. Те са тези, които внедряват технологии, вземат отговорни решения, изграждат и творят. Те са тези, които активно работят, за да градят успеха на компанията и с работата си изграждат доброто ѝ име.
Смятате ли, че са нужни законови промени, които допълнително да ограничат ефектите на сивия сектор? Ако да, какви?
Не са необходими законови промени, а да се спазват съществуващите законови регламенти. Започнем ли да говорим за промени, значи нещо куца в спазването на съществуващите правила. Ако искаме обществото ни да се развива, всеки трябва да спазва закона, както бизнесът, така и държавата, така и отделният гражданин.