Историческата борба с инфлацията в Европа започва сега
Повишаването на цените на енергията и политическите сътресения остават извън контрола на ЕЦБ

© ECONOMIC.BG / БТА
Европейската централна банка повиши лихвените проценти за първи път от 11 години насам в опита си да сложи капак на рекордната инфлация, подхранвана от скока на цените на енергията, пише CNN Business.
Стратезите смятаха, че ЕЦБ вероятно ще се придържа към по-малкото увеличение на лихвите – от 25 базисни пункта - в стремежа си да не противоречи на миналите насоки за движение, които даде на пазарите. Инфлацията в ЕС скочи до 9.6% през юни. Тя достигна 8.6% за 19-те страни, които използват еврото.
Повишението с 50 базисни пункта e сигурно. Това е разумният резултат от срещата, но противоречи на последните съобщения на ЕЦБ“, каза по-рано днес Джеймс Роситър, ръководител на глобалната макро стратегия в TD Securities.
След като намали лихвените проценти до нула в началото на пандемията, Федералният резерв започна да ги повишава от март насам, с идеята да се бори с необузданата инфлация. Единствено централната банка на Япония, която в четвъртък запази своята изключително облекчена политика, не е помръднала.
Но ЕЦБ се бори с още по-трудни обстоятелства от другите централни банки. Повишаването на цените на енергията в Европа, изострено от нахлуването на Русия в Украйна, допринася най-много за галопиращата инфлация. Всичко случващото се на този фронт е напълно извън контрола на ЕЦБ.
Руският "Газпром" възобнови доставките на газ по ключовия тръбопровод "Северен поток 1" в четвъртък, облекчавайки опасенията, че той ще бъде спрян след период на планирана поддръжка. Въпреки това продължава безпокойството, че Русия може да спре газа в някакъв момент в бъдещето, като отмъщение за санкциите. Европейските цени на природния газ се задържат стабилни и остават близо до най-високото си ниво от март.
Италия, третата по големина икономика в Европа, също е в разгара на политическа криза, която разтърсва пазарите на акции и облигации в страната. Италианският премиер Марио Драги, фаворит на инвеститорите, подаде оставката си днес, след като загуби подкрепата на няколко ключови партии в управляващата коалиция. Това може да доведе до предсрочни избори.
Очаква се ЕЦБ да представи нов инструмент, насочен към успокояване на пазарите на облигации в по-уязвими страни в еврозоната, като например Италия. Въпреки това банката ще трябва внимателно да подбира думите си, тъй като иска да се смята, че стои над политическата битка.
Поглед напред
Рисковете от рецесия в Европа нарастват рязко. Това може да ограничи способността на ЕЦБ да продължи да повишава лихвените проценти, което помага в борбата с инфлацията, но също така забавя икономиката. Централната банка може да няма много място за работа, преди да бъде принудена да промени курса.
„Всичко, което се случва в момента, ограничава обхвата на ЕЦБ да повиши лихвените проценти наистина с много“, каза Карстен Бжески, глобален ръководител на макросектора в ING.
Tesla не отбеляза рекордни печалби
Печелившата серия от рекордни печалби на Tesla приключи. Блокирането, причинено от скока на COVID-19 в Китай, доведе до спад на продажбите и печалбите спрямо предходното тримесечие. Tesla отчете доход от 2.6 милиарда долара през второто тримесечие, което е спад от 3.7 милиарда долара през първото тримесечие, но с 1 милиард долара повече от печалбата година по-рано.
Приходите от 16.9 милиарда долара през тримесечието са спаднали с 10% спрямо първото тримесечие, но са се увеличили с 42% спрямо предходната година. Печалбите бяха по-добри от прогнозите на Wall Street, докато приходите бяха малко под очакванията. Акциите се повишиха с 3% в предпазарната търговия.
Разбивката
Фабриката на компанията в Шанхай трябваше да спре производството през по-голямата част от тримесечието поради задължителни блокирания в града. Ограниченията в Китай също така почти спряха продажбите на най-големия пазар на автомобили в света и нарушиха потока на части от доставчици.
Tesla отвори фабрика в Тексас в началото на тримесечието и друга в Германия в края на март. Но проблемите с веригата на доставки възпрепятстваха усилията за увеличаване на производството. Изпълнителният директор Илон Мъск прогнозира, че заводите в Остин и Берлин ще могат да произвеждат 5000 автомобила седмично най-късно до началото на следващата година.
Въпросът за крипто
През февруари 2021 г. Tesla разкри, че е купила биткойни за 1.5 милиарда долара. Сега намалява експозицията си. Компанията е продала 75% от своите биткойн притежания, което според нея е добавило 936 милиона долара в брой към нейния баланс. Мъск каза, че продажбата е направена, за да се съберат пари, за да се помогне за справяне със затварянето на завода в Шанхай. И не е знак, че автомобилният производител променя мнението си за крипто.
Със сигурност сме отворени за увеличаване на нашите биткойн притежания в бъдеще, така че това не трябва да се приема като някаква присъда за биткойн“, каза той.
Какво ще се случи с инвестициите?
Инвеститорите, които търсят сигурни убежища по време на най-лошата инфлация от повече от 40 години, нямат късмет. Докато пазарите се спъват от опасенията, че икономиката върви към рецесия, индивидуалните инвеститори търсят по-високи позиции, за да защитят богатството си.
Няколко традиционни хеджирования срещу инфлацията са работили добре в миналото: злато, инвестиционни тръстове за недвижими имоти и държавни облигации на САЩ, които компенсират ефектите от инфлацията, известни като TIPS. Съвсем наскоро крипто беше добавен към списъка.
Този път инвеститорите удрят на камък. От началото на юни всички тези популярни хеджове са загубили пари. Бенчмарк златото, среброто, индексите, които проследяват REIT и TIPS - както и биткойните - са надолу.
Част от проблема е, че инфлацията е висока в световен мащаб, което ограничава местата за “подслон”. Друг проблем е силата на щатския долар. Това вреди на стойността на стоки като златото, тъй като те стават по-скъпи за чуждестранните инвеститори, за да ги купят. Междувременно крипто беше свидетел на спукването на спекулативен балон, изпращайки цените стремглаво надолу.
Възвръщаемостта на TIPS намалява, защото те реагират на това накъде се очаква да отиде инфлацията през следващите години - а не на това, което се развива в момента. Инвеститорите все още вярват, че Федералният резерв ще успее да се справи с инфлацията чрез повишаване на лихвените проценти, намалявайки залозите, че цените ще продължат да се покачват с толкова бърз скок в бъдеще.
„Пазарите винаги ще определят цената на това, което смятат, че ще се случи за продължителен период от време. Те не са глупави. В момента инфлацията нараства, но вероятно няма да продължи вечно“, заключи Том Граф, ръководител на инвестициите във Facet Wealth.