Фед вдигна рязко основните лихви в САЩ
Централната банка предпочете повишението със 75 базисни пункта, вместо по-малкото

© ECONOMIC.BG / БТА
Федералният резерв повиши основния си лихвен процент със 75 базисни пункта (0.75%) в сряда, опитвайки се да спре разрушителния скок на инфлацията. Централната банка на САЩ прогнозира забавяне на икономиката и нарастваща безработица през следващите месеци.
Повишението на лихвата беше най-голямото, правено от Фед от 1994 г. насам, и беше предоставено, след като последните данни показаха продължаващо ускоряване на инфлацията.
Инфлацията остава висока, отразявайки дисбаланса на предлагането и търсенето, свързан с пандемията, по-високите цени на енергията и по-големия ценови натиск“, се казва в изявление на Федералния комитет за отворен пазар в края на последната си двудневна среща във Вашингтон. „Комитетът е силно ангажиран с връщането на инфлацията до нейната цел от 2%.
Изявлението продължи да цитира войната в Украйна и политиките за блокиране на Китай като източници на инфлация.
Решението от днес повиши лихвите по краткосрочните федерални фондове до диапазон от 1.50 – 1.75%, а служители на Фед прогнозират, че процентът ще се увеличи до 3.4% до края на тази година и до 3.8% през 2023 г. – значителна промяна спрямо прогнозите от март, при които процентът се повишава до 1.9% тази година.
По-строгата парична политика беше придружена от понижаване на икономическите перспективи на Фед, като сега се очаква забавяне на икономиката до темп на растеж под 1.7% тази година, безработицата ще се повиши до 3.7% до края на тази година и ще продължи да расте до 4.1% до 2024 г.
Въпреки че никой политик на Фед не е прогнозирал пълна рецесия, диапазонът от прогнози за икономически растеж достигна нула през 2023 г., а лихвеният процент на федералните фондове се очаква да започне да пада през 2024 г.
От март, когато служителите на Фед прогнозираха, че могат да повишат лихвите и да контролират инфлацията, запазвайки нивото на безработица около 3.5%, инфлацията упорито остава на 40-годишен връх, без никакви признаци да достигне пика, който политиците на Фед се надяваха да бъде тази пролет.
Дори и с по-агресивните мерки за лихвените проценти, предприети в сряда, политиците все пак виждат инфлацията около 5.2% през тази година и да се забавя постепенно до 2.2% през 2024 г.
Президентът на Федералния резерв на Канзас Естер Джордж беше единственият политик, който изрази несъгласие с решението от сряда, като предпочете увеличението с половин процентен пункт.
Инфлацията се превърна в най-належащия икономически проблем за Фед и започна да оформя и политическия пейзаж, като настроенията на домакинствата се влошиха на фона на покачващите се цени на храните и бензина.