Исторически спад в спестяванията на японците
Застаряващото население използва все по-голяма част от депозитите си, за да допълва текущите си разходи
За първи път, откакто се води статистика – 1955 г., спестяванията на населението в Япония намаляват, пише в свой анализ BBC.
Процентът на спестявания спрямо разполагаемия доход (включително от пенсии) е отрицателен – минус 1,3%. Това представлява драматична промяна в исторически план, имайки предвид, че през 1975 г. японците спестяват средно малко над 23% от доходите си. През 60-те години страната имаше най-висока стойност в този показател от всички страни-членки на Организацията за икономическо развитие и сътрудничество (OECD). Днес Япония заема последната позиция.
Тенденцията е естествено проявление на един от фундаменталните фактори, определящи икономиката на страната през последните години – Япония е най-бързо застаряващата страна в света. Населението намалява, без изключение, през цялото изминало десетилетие. Нарастващия брой пенсионери използва все по-голяма част от спестяванията си, за да допълват текущите си разходи.
Последните данни са и пореден удар по премиера Шинзо Абе, който наскоро бе избран за нов мандат, след избори с рекордно ниска избирателна активност. Водената от него политика, наричана „Абеномика“, поне на теория има за цел да повиши доходите, заетостта и да съживи инфлацията и икономическия растеж.
В същото време печалбите в страната намаляват с 4,3% на годишна база, показват инфлационно изгладените данни, правейки ноември седемнадесети пореден месец на спад. Понижението е и най-силното от 2009 г. и световната финансова криза.
На този фон, не е изненадващо ,че разходите на домакинствата също се свиват – с 2,5%, или отбелязвайки осми пореден месец на спад. Инфлацията удари 14-месечно дъно, което практически занули този риск за държавните ценни книжа на страната и доходността по тях също записа рекорд – 0,3%. Това все пак може да е глътка въздух за правителството на най-задлъжнялата сред развитите страни.
След дълговата криза през 1990 г. повечето японци са предпазливи към поемането на задължения, което прави покачването на доходите единственият начин да се стимулира потреблението. Кръгът се затваря от нежеланието на компаниите да инвестират в производство и по-високи заплати, именно поради стагниращото потребление. Това пък води от своя страна до натрупване на значителни парични наличност в бизнеса. BBC изтъква, че откакто Абе пое управлението, компаниите разполагат с общо 12% повече кеш, доближавайки сумата от 233 трлн. йени или близо 2 трлн. щатски долара.