Изкуственият интелект на Facebook създаде свой собствен език
Експериментът показва колко много има да учим за начина на мислене на изкуствения интелект

~ 2 мин.
Неотдавна Facebook обяви, че е създала чатбот, който се учи да води преговори. Технологията е в експериментална фаза и в рамките на този период изкуственият интелект е програмиран да разговаря с други подобни на него ботове.
Сега изследователите от лабораторията по изкуствен интелект на компанията (Facebook Artificial Intelligence Research lab (FAIR)) забелязаха интересно явление – ботовете са създали нещо като свой собствен език.
Използвайки алгоритми за машинно обучение, тъй наречените „дигиталните агенти“ бяха оставени да общуват свободно помежду си в опит да развият своите умения за разговор. С течение на времето обаче те са започнали да се отклоняват от предварително зададените по сценарий норми и са започнали да комуникират на съвсем нов език – такъв, който са създали без човешки принос.
В своята семантика езикът реално е безсмислен. Интересното заключение в случая е, че ако на изкуствения интелект се даде възможност, той всъщност започва да се отклонява от предварителните сценарии и е готов да създава нови неща. Осъзнавайки, че ботовете си измислят собствен език, изследователите са били принудени да променят модела.
Спонтанното зараждане на този нов език вероятно е най-загадъчното и вълнуващо нещо за изследователите, но то не е единственото, пише Futurism. Експериментът доказва, че ботовете са способни да се учат как да преговарят и да усъвършенстват стратегиите си.
Любопитно е например как един от тях е съумял да се заинтригува от нещо, което всъщност не е имало стойност за него, за да може по-късно да го „пожертва“ и да направи компромис в разгара на преговорите.
Експериментът с ботовете на Facebook всъщност показва нещо много интересно – че такава важна област като човешката реч, която доскоро сме приемали като принадлежаща единтвено на хората, всъщност се оказва споделено пространство. Откритието подчертава и колко още имаме да учим за начина, по който изкуственият интелект мисли и се обучава, дори да е създаден и моделиран по подобие на човека.